# Tags
#Inwestycje

Budowa elektrowni jądrowej. Ruszyło postępowanie w sprawie lokalizacji inwestycji…

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podpisał obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych.

W ubiegłym tygodniu Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel, w obecności Premiera RP Mateusza Morawieckiego, podpisały umowę na zaprojektowanie elektrowni. Natomiast 18 września br. – wojewoda wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Umożliwia ona spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) przeprowadzenie szczegółowych badań koniecznych do opracowania raportu lokalizacyjnego.

Elektrownia o mocy elektrycznej do 3750 MWe ma powstać na obszarze gminy Choczewo. Jak podkreśla wojewoda Dariusz Drelich – to inwestycja o kolosalnym znaczeniu, nie tylko w wymiarze regionalnym. Wpłynie bowiem na stabilność zasilania, zrównoważy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i bezpieczeństwo.

Źródło informacji: gdansk.uw.gov.pl