Dzisiaj na terenie województwa pomorskiego, a więc także i naszej gminy zostaną przeprowadzone działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. Na drogach należy spodziewać się większej ilości patroli. Policjanci zwrócą także uwagę na rowerzystów, użytkowników urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch. Bądźcie ostrożni…
W środę, 23 sierpnia br., pomorska drogówka szczególnym nadzorem obejmie miejsca, gdzie dochodzi do największej ilości wypadków z udziałem pieszych. W działania będą zaangażowani policjanci ruchu drogowego wejherowskiej komendy. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej takie zdarzenia są wynikiem nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Z drugiej strony, to także sytuacje, gdy pieszy powoduje kolizje lub wypadek wskutek nieostrożnego wejścia na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub zza przeszkody.
Nie tylko kierujący, ale również pieszy, ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Przypominamy, że kierujący przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do zmniejszenia prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, natomiast pieszy zbliżając się do przejścia poprzez zachowanie szczególnej ostrożności powinien upewnić się zanim wejdzie na przejście, że może bezpiecznie przejść przez jednię.
Pamiętajmy także, że jeśli dorosły opiekun jedzie z dzieckiem do 10 roku życia na rowerze, to w pierwszej kolejności korzysta obowiązkowo z drogi dla pieszych (chodnika), oczywiście pamiętając o tym, by zachować bezpieczeństwo wobec innych pieszych uczestników ruchu drogowego. Dziecko po ukończeniu 10 roku życia aby korzystać z urządzenia w terenie, musi posiadać obowiązkowo kartę rowerową. Natomiast warto wspomnieć, że rower musi być obowiązkowo wyposażony w dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku, przynajmniej jeden sprawny hamulec, światło białe z przodu i czerwone z tyłu.
Kierowca hulajnogi elektrycznej powinien pamiętać, że jest to urządzenie jednoosobowe. Aby korzystać z hulajnogi elektrycznej trzeba posiadać kartę rowerową albo mieć ukończone lat 18. Podczas korzystania z tego urządzenia w pierwszej kolejności należy jeździć po drodze dla rowerów, stosując się do przepisów ruchu drogowego, w przypadku braku takiej drogi można korzystać z chodnika. Jedynie w strefie, gdzie prędkość pojazdów jest ograniczona do 30 km/h tam kierujący hulajnogą porusza się po drodze.
Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Bez względu na to, do której kategorii uczestników ruchu drogowego będziemy się zaliczali, w rejonie przejść dla pieszych zachowajmy maksymalną koncentrację. Pamiętajmy, że pojazd nie zatrzyma się w jednej sekundzie, a skutki zderzenia pieszego z pojazdem często są tragiczne.
W działaniach zostanie wykorzystany policyjny dron. Na drogach pojawią się także funkcjonariusze z grupy SPEED w pojazdach nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejetratory.
Źródło informacji: Oficer Prasowy KPP w Wejherowie