# Tags
#Inne

Bezpieczna majówka na wejherowskich drogach

Zbliżający się długi weekend majowy to dla policjantów czas wzmożonej pracy. Wiele osób wykorzysta ten okres na rodzinne wyjazdy i wycieczki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa policjanci ruchu drogowego będą pełnili służbę patrolową ze szczególnym uwzględnieniem dróg dojazdowych do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych.

Przed nami długi, majowy weekend. Czas wyjazdów za miasto, spotkań ze znajomymi, uczestnictwo w imprezach rozrywkowych. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia. Wychodząc im naprzeciw wejherowska policja podejmuje różnego rodzaju działania prewencyjne, służące zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. To jednak nie wystarczy. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, jakie czyhają na niego zagrożenia i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Policja przygotowała kilka porad dla kierowców, z których warto skorzystać planując wyjazd:

– Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać, należy pamiętać o środku ciężkości auta.

– Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu.

– Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią

– Jadąc pociągiem lub autobusem zwróć szczególną uwagę na „kieszonkowców”. Osoby takie stwarzają w środkach komunikacji tzw. „sztuczny tłok” dlatego podczas przejazdu zawsze mocno trzymaj torebkę a portfel schowaj w sposób uniemożliwiający jego wyciągnięcie. W pociągach natomiast unikaj pustych przedziałów i nie przyjmuj poczęstunku od przygodnych towarzyszy podróży, w szczególności alkoholu, gdyż będąc pod jego wpływem łatwiej możesz stać się ofiarą przestępców.

– Jeśli czujesz się zmęczony, zrób koniecznie przerwę w kierowaniu. Kilku lub kilkunastominutowa przerwa nie wpłynie znacząco na ogólny czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś. Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach.

– Pieszym przypominamy, aby nie wchodzili na ścieżki rowerowe. Zaś rowerzystom, aby unikali slalomu pomiędzy ludźmi idącymi chodnikiem. Pamiętaj, że rower to także pojazd i nie można kierować nim po spożyciu alkoholu.

Policjanci przypominają, że na drogach będzie tłoczno, ale nie musi to oznaczać, że nie będzie bezpiecznie. To, czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców.

Źródło informacji: KPP w Wejherowie