Westinghouse i Bechtel łączą siły i zawiązują konsorcjum. Jego zadaniem będzie zaprojektowanie i budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Amerykańskie firmy zakładają też, że podpiszą umowę z polskim inwestorem w przyszłym tygodniu. Dzisiaj w Ambasadzie USA w Warszawie „Westinghouse Electric Company” i „Bechtel” podpisały formalną umowę o współpracy przy projektowaniu i budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie. Oczekuje się, że kontrakt na usługi projektowe (inżynieryjne) ze Spółką „Polskie Elektrownie Jądrowe” (PEJ) zostanie podpisany w przyszłym tygodniu. „PEJ” ma być inwestorem i operatorem elektrowni.
„Bechtel i Westinghouse wnoszą łącznie ponad 140 lat doświadczenia w energetyce jądrowej…”, powiedział John Howanitz, prezes globalnej jednostki biznesowej Bechtel Nuclear, Security & Environmental, dodając, że firmy… „są chętne do współpracy z lokalną siłą roboczą, dostawcami i społecznością, aby zapewnić czystą i niezawodną energię, której potrzebuje Polska…”.
Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa ma się rozpocząć w 2026 r., natomiast pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r. Obecnie PEJ oczekuje na wydanie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) decyzji środowiskowej dla tego projektu.
Na powyższym zdjęciu od lewej: Ambasador USA w Polsce – Mark Brzeziński, Ahmet Tokpinar – Dyrektor Generalny linii biznesowej energetyki jądrowej Bechtel, Elias Gedeon – Starszy Wiceprezes ds. działalności komercyjnej w Westinghouse, Mirosław Kowalik – Prezes Westinghouse Polska i Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – Pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podczas ceremonii podpisania umowy.
Źródło informacji: world-nuclear-news.org; zdjęcie: Westinghouse