# Tags
#Inwestycje

62% Polaków za budową elektrowni atomowych 

Jak informuje portal money.pl, 62% Polaków jest za budową elektrowni atomowych w Polsce, przeciwnego zdania jest zaledwie 23% pytanych, natomiast 15% respondentów wybrało odpowiedź „nie wiem, trudno powiedzieć”  – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, opublikowanego we wtorek w „Super Expressie”. Badanie przeprowadzono w dn. 18-19.04.br na próbie 1117 dorosłych Polaków. Zdaniem redaktora naczelnego serwisu energetyka24.pl Jakuba Wiecha, poparcie społeczeństwa jest bardzo wysokie z dwóch powodów.

Po pierwsze traumy związane z Czarnobylem, czy Fukushimą zostały już przepracowane. Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że w dobie transformacji energetycznej, atom jest konieczny, żeby zapewnić bezpieczny proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej – powiedział, cytowany w artykule.

Na początku listopada 2022 roku polski rząd przyjął uchwałę, w której wskazał, że pierwsza elektrownia jądrowa na terenie kraju ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać, co dwa lata do 2043 roku.

Źródło: money.pl; grafika: westinghousenuclear.com