# Tags
#Inne

40 lat Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Żarnowiec” [wideo]

Wczoraj w Centrum Kultury oraz w Hotelu „Mistral” w Gniewinie odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia oddania do eksploatacji, największej w Polsce… Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Żarnowiec”, należącej dziś do spółki PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE. W uroczystości wziął także udział Wójt Gminy Choczewo – Wiesław Gębka. Obecnie Elektrownia „Żarnowiec” to obiekt w pełni nowoczesny i zmodernizowany.

– Największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa W Żarnowcu od czterdziestu lat stanowi pewne źródło energii, przyczyniając się do  stabilnej pracy Krajowego Systemu Energetycznego. Obecnie, w dobie transformacji energetycznej i rosnącej  ilości odnawialnych mocy w systemie, elektrownie, jak ta w Żarnowcu, zyskują na znaczeniu z uwagi na to, że pełnią także funkcję wielkoskalowego magazynu zielonej energii… –powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Z uwagi na strategiczne położenie oraz ze względu na rozwój morskich farm wiatrowych na północy Polski przy elektrowni planowana jest budowa największego w Europie bateryjnego magazynu energii elektrycznej o mocy 200 MW i pojemności przekraczającej 820 MWh – dodał Wojciech Dąbrowski.

Elektrownia Szczytowo – Pompowa „Żarnowiec” o mocy 716 MW położona jest w  miejscowości Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim w Gminie Gniewino. Została uruchomiona w 1983 roku. Wybór lokalizacji na płn. Polski był spowodowany potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Energetycznego (KSE), ponieważ stabilność dostaw energii elektrycznej w tamtym czasie była zagrożona. Elektrownia miała również zapewnić wyższy standard i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Ponadto, intensywnie rozwijające się Trójmiasto wymagało coraz większych dostaw energii. 

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych przepływowych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 31 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2520 MW.

Elektrownia szczytowo – pompowa Żarnowiec wykorzystuje energię kinetyczną i potencjalną wody płynącej lub zatrzymanej w zbiornikach do generowania energii elektrycznej. W momentach gdy zaczyna brakować energii, np. w godzinach szczytu, następuje zrzut wody z górnego zbiornika do dolnego, co napędza turbiny, które przekształcają ruch w energię kinetyczną. Z kolei w momentach nadwyżki energii następuje przepompowanie wody z dolnego zbiornika do górnego, gdzie jest przechowywana jako energia potencjalna.

Zbiornik górny elektrowni jest budowlą sztuczną, stworzoną do magazynowania energii elektrycznej. Jego powierzchnia całkowita wynosi 135 ha. Zbiornik może pomieścić aż 13,8 mln m³ wody, co czyni go znaczącym zasobem wody gotowej do wykorzystania w procesie generacji energii. W zbiorniku górnym można zgromadzić wodę umożliwiającą produkcję około 3,6 mln kWh. Ta ogromna zdolność magazynowania i oddawania energii pozwala na zasilenie w ciągu 5,5 godz. systemu elektro­energetycznego o mocy 700 MW.

Źródło informacji: Biuro Prasowe Grupy PGE