# Tags
#Inwestycje

13,6 mln zł pożyczki na modernizację oczyszczalni ścieków w Gminie Choczewo [zdjęcia]

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił pożyczki w wysokości 13,6 mln zł na realizację zadania w postaci modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków w Choczewie. Umowę podpisał Prezes WFOŚiGW w Gdańsku – Szymon Gajda oraz Wójt Gminy Choczewo – Wiesław Gębka. Gmina Choczewo zbuduje nowe obiekty w części mechaniczno-biologicznej i osadowej, a także przebuduje ciąg technologiczny. Stare i wyeksploatowane urządzenia zakładu zastąpione zostaną nowoczesnymi, bardziej efektywnymi, spełniającymi najnowsze normy. Poprawi się jakość ścieków trafiających do rzeki Struga Choczewska

Inwestycja ma duże znaczenie dla środowiska. Poprawi się jakość ścieków oczyszczonych trafiających do rzeki Struga Choczewska. Dzięki modernizacji oczyszczalni, stare i wyeksploatowane urządzenia zastąpione zostaną nowoczesnymi, bardziej efektywnymi, spełniającymi najnowsze normy – wyjaśnia Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Choczewie jest inwestycją priorytetową, pozwoli na podłączenie nieskanalizowanych do tej pory miejscowości. Mając na uwadze, że ogłoszono lokalizację elektrowni atomowej oraz inwestycję towarzyszącą jaką jest budowa dużego osiedla mieszkaniowego w Choczewie, ta rozbudowa jest dla nas niezbędna. Rozmowy z inwestorem pozwoliły wstępnie uzgodnić, że do oczyszczalni zostaną podłączone  domy wielorodzinne – tłumaczy wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka.

Gmina Choczewo to popularna miejscowość turystyczna. Szczególnie latem odwiedza to miejsce dużo wczasowiczów. Modernizacja obiektu jest istotna nie tylko w aspekcie środowiskowym, ale także społecznym.

Obszar zlewni, dla którego funkcjonuje oczyszczalnia, stanowi atrakcyjny turystycznie region.  To ważne, aby obiekt posiadał odpowiednią przepustowość umożliwiającą przyjęcie wymaganej ilości ścieków surowych, które mogą zostać poddane procesom oczyszczania – mówi  Rafał Węglarek – menager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.

Pełny koszt inwestycji to 14,4 mln zł a jej koniec zaplanowano na grudzień 2023 roku.

Źródło informacji: wfos.gdansk.pl