Wczoraj w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach odbył się briefing prasowy Wojciecha Wrochny, nowego pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu. W spotkaniu wzięła też udział Marzena Czarnecka, minister przemysłu. Wojciech Wrochna zapowiada przyspieszenie prac nad modelem finansowania elektrowni jądrowej oraz zabezpieczenie stabilnej mocy do produkcji energii elektrycznej w najbliższych latach…
Minister Marzena Czarnecka odpowiadając na pytanie o zakres kompetencji obecnego pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wyjaśniła, że wiceminister Wojciech Wrochna jest odpowiedzialny za szeroko rozumianą politykę, a więc nie tylko za inwestycje w spółce PEJ, ale za funkcjonowanie energetyki jądrowej w Polsce. Dodatkowo ma kompetencje zarządcze w zakresie wykonywania praw z akcji w spółkach infrastruktury krytycznej, czyli w zakresie gazu, ropy, atomu i elektroenergetyki.
Wojciech Wrochna był pytany, kiedy Komisja Europejska ogłosi początek postępowania w sprawie kontraktu dla elektrowni jądrowej? „Mam nadzieję, że do końca tego roku postępowanie otwierające zostanie formalnie wszczęte, później będzie nas czekać trudny okres rozmów z Komisją Europejską na temat szczegółowego modelu wsparcia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Musimy jak najszybciej zbudować model jej finansowania, a do tego potrzebna jest zgoda KE. Nam zależy, żeby nie było to jakiekolwiek wsparcie. Chodzi o to, żeby model, który finalnie skonstruujemy był takim, który pozwoli nam na finansowanie tego jak najmniejszym kosztem, żeby każda megawatogodzina energii elektrycznej była jak najtańsza… Istotne jest również całe wyzwanie, jakie czeka nas w związku z zapewnieniem bezpiecznych dostaw energii elektrycznej. Chcemy budować bezpieczną przyszłość polskiej energoenergetyki…” – tłumaczył Wojciech Wrochna.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka i wiceminister Wojciech Wrochna odnieśli się także do pytania związanego z nowelizacją ustawy o rynku mocy.
– Co do ustawy o rynku mocy, to ten problem nie jest tylko problemem rynku polskiego, ale także europejskiego. Każdy kraj musi sobie radzić osobno. Musimy więc zaadaptować to również na poziomie europejskim… – wyjaśniała minister Marzena Czarnecka dodając, że 21 listopada br. odbędzie się komitet stały Rady Ministrów i na nim stanie ta ustawa.
– Na bieżąco się temu przyglądamy, również z perspektywy Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, który odpowiada za bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego. Rynek mocy działa w oparciu przede wszystkim o przepisy unijne, gdzie musimy się do tego dostosować. W piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały raport, który pokazuje, jak wygląda kwestia dostarczalności generacji w Polsce i czy w 2026 roku nie zabraknie nam energii i nie zabraknie nam mocy. Głęboko wierzymy, że nie i wszystko robimy, żeby tak nie było. Natomiast trzeba mieć świadomość, że wyzwania z zapewnieniem krótko, średnio i długoterminowym zwystarczalności generacji są potężne i pracujemy nad tym, żeby te problemy rozwiązać – podkreślał wiceminister Wojciech Wrochna.
Źródło informacji: Ministerstwo Przemysłu