# Tags
#Inne #Inwestycje

Wnioski FOTA4Climate ze spaceru ekologicznego po plaży w Słajszewie [zdjęcia]

Wczoraj aktywiści z FOTA4Climate obyli spacer ekologiczny plażą w Słajszewie i w rejonie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej pod hasłem „Atom ratuje przyrodę”. Spacerowiczom przewodził Wojciech Gałosz – znany przyrodnik, ekspert licznych analiz środowiskowych, współautor koreferatu FOTA4Climate do raportu oceny oddziaływania na środowisko pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstaje w gminie Choczewo…

Wojciech Gałosz opowiadał o tym, jaki las jest wycinany pod inwestycję, na niszczenie siedlisk jakich gatunków zezwolono i pokazywał nam je w terenie. To bardzo ważne okoliczności sprawy, ponieważ przeciwnicy budowy elektrowni na Pomorzu i przeciwnicy energetyki jądrowej w ogóle przedstawiają inwestycję, jako związaną z dokonywaniem niepowetowanych zniszczeń w przyrodzie i krajobrazie. Jak twierdzą aktywiści FOTA4Climate niczego takiego na miejscu nie stwierdzili. Co więcej doszli też do przekonania, że…

  1. Inwestycja jest dobrze zlokalizowana i pomyślana z ogromnym poszanowaniem zastanej przyrody.
  2. Usuwane drzewa, to w większości drzewa sadzone ręką człowieka jako plantacja leśna. Bez względu na budowę elektrowni, stanowią las gospodarczy, z którego można pozyskiwać drewno bez szkody dla cenniejszych lasów i siedlisk.
  3. Gatunki, na zniszczenie siedlisk których zezwolono, są relatywnie pospolite (choć słusznie objęte ochroną). Nie wykracza to jednak poza zwykłe inwestycje dużych rozmiarów w dowolnym miejscu w Polsce. Jako działaczki i działacze proklimatyczni i proprzyrodniczy, będziemy czuwali nad tym, żeby po budowie i oddaniu obiektu do użytkowania wokół niego przywrócić jak najwięcej elementów przyrody tak, aby jak najwięcej gatunków mogło swobodnie bytować wokół elektrowni.
  4. Teren inwestycji nie jest objęty żadną szczególną formą ochrony przyrody i dlatego też został wybrany na lokalizację.
  5. Sama elektrownia będzie bardzo oddalona od plaży (to był dla nas bardzo długi spacer od plaży do samej lokalizacji). Jest mało prawdopodobne, aby była z niej w ogóle widoczna, ponieważ będzie ją oddzielał od morza pozostawiony ogromny fragment lasu.
  6. Tylko fragment plaży będzie wyłączony z korzystania w trakcie budowy inwestycji, a po uruchomieniu elektrowni wszystko wróci do normy i z pięknych lubiatowskich plaż będzie można korzystać tak, jak dotychczas.
  7. Podgrzanie wody w Bałtyku będzie miało charakter punktowy i niemający istotnego wpływu na cały bałtycki ekosystem, który zmaga się z innymi większymi problemami, których elektrownia jądrowa jest częściowym rozwiązaniem.

Energia jądrowa ma bardzo korzystne współczynniki zajmowanej powierzchni i zużywanych materiałów w stosunku do ilości produkowanej energii elektrycznej, co sprawa, że jest jednym z najskuteczniejszych osiągnięć zapewniania ludziom dobrych standardów życia i oszczędzania przyrody. Poniżej link do koreferatu FOTA4Climate >

Źródło informacji:fota4climate.org

Wnioski FOTA4Climate ze spaceru ekologicznego po plaży w Słajszewie [zdjęcia]

Pijany cyklista w Ciekocinie…