#Inne #Inwestycje

W lokalizacji elektrowni jądrowej przebadano prawie 30 ha pod kątem ewentualnych niewybuchów z II Wojny Światowej… znaleziono 9 szt. [zdjęcia]

W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, kończą się badania UXO – mające na celu wykrycie niewybuchów pochodzących np. z okresu II Wojny Światowej. Znalezione przedmioty pochodzenia wojskowego zostały zabezpieczone i wywiezione przez patrol saperski w celu neutralizacji. Badania UXO do 6 metrów pod ziemią realizowano od lutego 2024 roku. Ich celem jest jeszcze bardziej szczegółowa weryfikacja terenu przed planowanym na wiosnę rozpoczęciem pogłębionych badań geologicznych. Łącznie przebadano już prawie 30 ha obszaru, gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Na tym terenie znaleziono 9 sztuk amunicji pochodzącej najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej.

Podczas prac wykorzystano nowoczesne technologie służące do mapowania i sprawdzenia terenu w celu optymalnego zaplanowania prac saperskich. W pierwszej kolejności stworzono numeryczny model terenu za pomocą drona wyposażonego w LIDAR. Następnie zaprojektowano profile pomiarowe dla metody magnetycznej. Jej zaletą jest fakt, iż w przeciwieństwie do wykrywacza metali sonda magnetometryczna nie musi znaleźć się bezpośrednio nad obiektem, aby go wykryć. Dzięki pomiarom magnetycznym powstała mapa wskazująca miejsca, w których mogły wystąpić obiekty niebezpieczne. Na końcu teren został sprawdzony za pomocą wykrywaczy metali. Dopiero połączenie kilku metod wraz ze skanem kontrolnym zagwarantowało poprawne przeszukanie terenu i bezpieczeństwo prowadzonej inwestycji. Metodyka ta odpowiada najwyższym światowym standardom – mówi Łukasz Porzuczek, prezes zarządu Geofusion, firmy,która realizowała badania UXO na zlecenie Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wszystkie znalezione podczas badań przedmioty niebezpieczne zostały przekazane patrolowi saperskiemu w celu zabezpieczenia i neutralizacji. – Dokładne sprawdzenie terenu pod kątem bezpieczeństwa, jeszcze przed rozpoczęciem pogłębionych badań geologicznych, jest niezbędne. Dzięki temu wiemy, że wiosną na tym obszarze będzie można bezpiecznie rozpocząć badania pogłębione geologiczne. Jednocześnie apelujemy do mieszkańców i osób odwiedzających region, aby z uwagi na bezpieczeństwo, stosowali się do znaków informacyjnych rozmieszczonych w okolicy lokalizacji Lubiatowo-Kopalino– mówi Maja Gadowska z Lokalnego Punktu Informacyjnego Polskich Elektrowni Jądrowych w Choczewie.

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe jest najbardziej zaawansowanym projektem jądrowym w kraju. Obiekt powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Inwestor pozyskał już szereg najważniejszych pozwoleń administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia prac, w tym decyzję zasadniczą, decyzję środowiskową i lokalizacyjną. W gminie Choczewo powstaną trzy bloki jądrowe w technologii AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3750 MWe.

Źródło informacji: Polskie Elektrownie Jądrowe