# Tags
#Inne #Mieszkańcy

VIII Moto Rock Festiwal Kopalino’2023 – prezentacja zespołów muzycznych [zdjęcia, wideo]

Już w najbliższy piątek, 16.06.br w Kopalinie rozpoczyna się „VIII Moto Rock Festiwal”. Na muzycznej scenie zobaczymy też cztery zespoły, w piątek: „Wehikuł Czasu” (godz. 20:30) i „Łydkę Grubasa” (22:00), natomiast w sobotę: „Mitra” (20:30) i „Blenders” (22:00). By przybliżyć naszym czytelnikom muzyczne „gwiazdy” tegorocznego festiwalu, w treści artykułu przygotowaliśmy krótkie „notki” na temat każdego z nich. Jesteście ciekawi, kto wystąpi w tym roku w Kopalinie? Zapraszamy do lektury…

„WEHIKUŁ CZASU” (WHITE ROOM) – zespół powstał w 2006 r. w Wejherowie. Muzycy grali wcześniej w wielu trójmiejskich formacjach. Długi staż w kapelach grających blues, punk, hard rock czy heavy metal, a także muzykę klasyczną przyczynił się do innego spojrzenia na muzykę. Ten swoisty konglomerat tworzy właśnie muzykę White Room, która oprócz echa lat 70-tych zawiera także współczesne brzmienia kapel rockowych.

Zespół swoje inspiracje czerpie podglądając takie kapele jak: Grand Funk, Stepenwolf, Motorhead, a także polskie grupy bluesowe – Dżem czy Breakout. Grupa obok własnych kompozycji gra covery z lat 70-tych, we własnych czasami odbiegających od oryginału aranżacjach. W ciągu kilku lat zespół zagrał ponad 100 koncertów na mniejszych i większych scenach otwierając koncerty m.in. takich gwiazd jak Kombi, Turbo, Dżem, TSA czy Stanisław Soyka.

Skład zespołu: Kamil Podbielski – wokal, klawisze; Damian Podbielski – gitara, Artur Baranowski – bas i Kordian Sikorski – perkusja

„ŁYDKA GRUBASA” – zespół rockowy założony w 2002 r. w Olsztynie. Pierwotnie zespół ten miał być swoistym „żartem koncertowym” towarzyszącym powstałemu wcześniej zespołowi thrashmetalowemu „Respite” grającemu w takim samym składzie. W pierwszym okresie działalności zespół występował głównie w Olsztynie i Toruniu, gdzie prezentował swoje porywające piosenki. Powstała w tamtym okresie piosenka „Nie mieszczę się w drzwi”, do dzisiaj jest sztandarową kompozycją tej melancholijnej grupy.

zdjęcie: wikipedia.pl

Do 2005 r. zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów (głównie w Olsztynie i okolicach), przyjął też do kapeli klawiszowca, który pozwolił wzbogacić stylistykę zespołu oraz nagrać debiutanckie demo „Stopa nie jest uniwersalna”. „Łydka Grubasa” wzięła udział uznanym koncercie na naczepie od TOR’a przy okazji Motocrossowych Mistrzostw Polski w Lidzbarku Warmińskim, na scenie w kształcie łodzi na Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu czy też odnotował występ na jednym z koncertów „WOŚP” na olsztyńskiej Starówce. W 2011 i w latach 2018-2021 zespół wziął udział w „Przystanku Woodstock”. 2019 roku grupa zdobyła nagrodę „Złotego Bączka”, natomiast w III i IV 2022 roku odbyła trasę koncertową z okazji XX-lecia zespołu pod nazwą „Żarty na bok, czyli XXL-ecie Łydki Grubasa”. Zespół nagrał pięć albumów studyjnych: „Bąż Woa” (2009), „Perpetuum Debile” (2013), „O-Dur C-Ból” (2017), „Grejtest Szits” (2019), „Socjalibacja” (2020)

Zespół tworzą: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Maciej „Ziggy” Charytoniak, Artur „Carlos” Wszeborowski, Dominik „Długi” Skwarczyński i Maciej „Maciejka” Matuszczyk.

„MITRA” – gdyński, siedmioosobowy zespół folk-rockowy, w którego twórczości można znaleźć akcenty wielu gatunków muzycznych. Swe początki datuje na 2010 rok. Niepowtarzalny klimat i charakter tworzy sekcja dęta, w połączeniu z dźwiękami akordeonu i instrumentów klawiszowych. To także energetyczne szybkie rytmy. W warstwie tekstowej zespół porusza najważniejsze dla każdego człowieka zagadnienia takiej jak: przyjaźń, miłość, relacje ze światem.

Na przestrzeni ostatnich lat „Mitra” występowała na jednej scenie przed takimi zespołami jak m.in.: Golec uOrkiestra, Zakopower, Czerwone Gitary, Dżem, Oddział Zamknięty, Enej, Łzy, Akurat, Happysad, Kombi, Piersi, Sarsa, Urszula, Lao Che, Kamil Bednarek i wiele innych. W 2017 r. zespół wydał debiutancki album „Klucz”, który zebrał pochlebne recenzje wśród krytyków muzycznych, jak również osób spotykanych na koncertach. Płyta „Klucz” to 11 autorskich, melodyjnych utworów, wśród których znajduje się także  cover zespołu Rezerwat pt. „Zaopiekuj się mną”. W 2019 r. zespół zadebiutował na antenie radiowej trójki, a w 2022 roku utwory zostały włączone do radiowej playlisty. Wówczas też pojawiła się druga płyta pt. „Oj tam”.

Zespół tworzą: Piotr Starzecki – wokal, Mikołaj Skopek – akordeon, instrumenty klawiszowe, Rafał Ringwelski – trąbka, Krzysztof Gudelun – puzon, Robert Baranowski – gitara, Jakub Kisielewicz – bas i Paweł Kalwajtys – perkusja

„BLENDERS” – zespół powstał w Gdańsku w 1991 r. Debiut koncertowy kapeli nastąpił zaledwie w dwa miesiące od utworzenia składu i miał miejsce na jednym z bardziej kultowych wydarzeń artystycznych – na scenie festiwalu Yach Film. Po niespełna 4 latach – w kwietniu 1995 roku – ukazał się debiutancki album grupy, „Kaszëbë”. Wydawnictwo zostało świetnie przyjęte, doczekując się uznania ze strony branży w formie nominacji do nagrody Fryderyki (kategoria: Fonograficzny Debiut Roku).

„Blenders” to kapela, o której dużo się pisało, która grała na wielu wydarzeniach telewizyjnych, gościła na wielu studenckich juwenaliach, festiwalach, z czego największy był Przystanek Woodstock, a zapracowała sobie na to żywiołową, świeżą muzyką, porywającą do zabawy do dzisiaj, niezależnie od wieku słuchacza. Zespół występował na jednej scenie m.in. z Foo Fighters, Alphaville czy Ice-T, dał łącznie blisko 800 koncertów.

„Ciągnik”, „Biribomba”, „Czuję, że ja muszę”, „Włos to Włos”, „Punkt G” „Poniedziałek”, „Ona tu jest” to tylko kilka numerów z wydanych łącznie 4 albumów, które przypomną się prawie każdemu, a tym, którzy ich nie znają – wpadną w ucho i nie pozwolą o sobie zapomnieć na długo.

Po latach ciszy, Blendersi wracają w swym najmocniejszym, oryginalnym składzie i przypominają – trochę sobie, a trochę publiczności, (która przyjmuje ten powrót z entuzjazmem) – że nadal chcą i potrafią. Zespół nagrał 4 albumy: „Kaszëbë” (1995), „Fankomat” (1996), „Fankofil” (1997) i „Kuciland” (2001). Największą popularnością cieszył się utwór „Ciągnik”, który w 1996 r. doszedł na 3 miejsce „Listy przebojów Trójki”.

W chwili obecnej zespół tworzą: Marcel Adamowicz – wokal, Glenn Meyer – wokal, Tomasz Urbański – gitara, Szymon Kobyliński – wokal, gitara; Sławomir Urbański – bas i Mariusz Noskowiak – wokal, perkusja.

VIII Moto Rock Festiwal Kopalino’2023 – prezentacja zespołów muzycznych [zdjęcia, wideo]

Pożar łąk i zarośli przy lesie w