Do redakcji napływają sygnały, że na terenie Gminy Choczewo „działają” firmy zajmujące się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych. Ostatni taki sygnał napłynął właśnie z Kurowa… Przestrzegamy przed nadmierną ufnością i korzystaniem z usług firm, które wykorzystując boom na fotowoltaikę nie do końca mogą mieć uczciwe zamiary. Przedstawiciele takich firm potrafią wydzwaniać nawet po kilka razy dziennie i dokładnie wiedzą, do kogo uderzyć…
Najczęściej „atakują” mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi. Mają informację, w jakim domu mieszkają ich rozmówcy. Chętnie przedstawiają ofertę na montaż paneli fotowoltaicznych uwzględniającą rzekome dofinansowanie z unijnego bądź rządowego programu. Dzielą się wszelkimi informacjami na temat inwestycji, ale już nie zdradzą, z jakiej firmy dzwonią, ani skąd mają numer telefonu rozmówcy. Niektórzy niepewnym głosem odpowiadają, że… „od gminy”. To jednak mało możliwe. Gdy nagabywany dopytuje o więcej informacji na temat rozmówcy albo reprezentowanej przez niego firmy, telemarketerzy od razu się rozłączają. Tylko po to, by zadzwonić później, licząc, że w końcu trafią na bardziej naiwnego domownika.
Inni od razu przychodzą pod dom. To „wyspecjalizowane” grupy zadaniowe panów w garniturach, wyszkolonych w socjotechnice handlowej i z gotową umową w teczce. Będą nalegać, aby ją szybko podpisać, bo to „ostatni dzień, w którym można się ubiegać o dofinansowanie”… itd. itd. Gra toczy się o duże pieniądze. Część firm zajmującym się sprzedażą paneli fotowoltaicznych uznaje więc, że wszystkie chwyty są dozwolone. Łącznie z nielegalnymi postanowieniami umownymi, wprowadzaniem w błąd czy podszywaniem się pod gminnych urzędników.
Efekt jest taki, że niektórzy klienci kupują panele słoneczne po mocno zawyżonej cenie. Inni zostają z bublem, który szybko się zepsuje, podczas gdy umowa nie przewiduje np. prac serwisowych. Innym w ogóle nie instaluje się przedpłaconego sprzętu. Przedstawiciele handlowi okazują się bowiem zwykłymi oszustami, którzy znikają z zaliczkami, przestają odpowiadać na telefony, a pod podanym adresem próżno szukać siedziby ich firmy. To szczególnie bolesne, gdy klient zostaje bez paneli, pieniędzy i dodatkowo musi spłacać specjalnie zaciągnięty kredyt w banku.
Przypominamy, że w Choczewie działa gminny punkt konsultacyjno – informacyjny programu „Czyste Powietrze”, który znajduje się w budynku Urzędu Gminy przy ul. Pierwszych Osadników 17 (pokój nr 14), telefon: 58-572-39-40 wew.223 i działa w poniedziałek (07.30 – 17.00), wtorek, czwartek (07.30 – 15.30) i piątek (07.30 – 14.00). W każdej chwili można tam przedzwonić, umówić na ewentualnie spotkanie a następnie pozyskać pełną informację na tematy związane z programami „czyste powietrze”, „moje ciepło” i „mój prąd” oraz możliwym dofinansowaniem realizacji ewentualnych inwestycji.
Nie daj się oszukać…
Zdjęcie: pixabay