Zderzenie z sarną, dzikiem lub innym dzikim zwierzęciem może się zdarzyć na każdej drodze, ale największe ryzyko wypadku występuje na drogach przebiegających przez tereny leśne, które są naturalnymi siedliskami tych zwierząt. Ostatnio na terenie naszego powiatu doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny… w Borkowie Lęborskim i w Redzie. Apelujemy o ostrożność!
Bardzo często policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczące zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. W ostatnich 24 godzin na drogach powiatu wejherowskiego doszło do dwóch zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej. W nocy przed godz. 23:00 w Redzie na ul. Wejherowskiej doszło do potrącenia dzika, który w wyniku zdarzenia leżał na pasie rozdzielającym jezdnie. Następne zdarzenie miało miejsce dziś rano w Borkowie Lęborskim, gdzie doszło do potrącenia sarny.
Zwierzęta, zwłaszcza sarny i dziki, często przebiegają przez jezdnię, zwłaszcza o świcie i zmierzchu. W takich sytuacjach kolizja jest niemal nieunikniona. Pamiętajcie, że w miejscach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się zwierząt, ustawione są odpowiednie znaki drogowe.
Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o wzmożoną czujność i rozwagę, zwłaszcza w rejonach dróg biegnących przez odcinki leśne. Kolizja z dzikiem, jeleniem czy sarną może zakończyć się tragicznie. Kierowca musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów czy rowów. Kierujący powinien przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość. Na szczególną uwagę zasługuje znak A18b „Dzikie zwierzęta”. Ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach. Pamiętajmy jednak, że znaki drogowe spełniają swoją rolę tylko wtedy, gdy ludzie są czujni i kierują się rozsądkiem.
Co zrobić, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny? Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Kolejnym krokiem będzie wezwanie Policji i przekazanie informacji o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny…
Źródło: KPP w Wejherowie