W Sali CiT Urzędu Gminy w Choczewie odbyło się dzisiaj spotkanie z przedstawicielami Spółki „Polskie Elektrownie Jądrowe”: Magdaleną Wasiluk-Hassa – Dyrektorem Pionu Infrastruktury Towarzyszącej PEJ, Robertem Wołoszynem – Dyrektorem Wykonawczym PEJ i Mają Gadowską – ekspertem ds. komunikacji w Dziale Komunikacji Społecznej i Edukacji PEJ. Gminę Choczewo reprezentowali z kolei: Jarosław Bach – Wójt, Bożena Szczypior – Sekretarz Gminy, Weronika Zielaskiewicz – Kierownik Referatu Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz 8 radnych. Przedstawiciele PEJ przedstawili zebranym prezentację, dotyczącą propozycji zapewnienia dostępności dla ruchu lokalnego i turystycznej w pobliżu obszaru realizacji inwestycji. Poszczególne jej plansze prezentujemy powyżej, w kolejnej informacji…








Przedstawiciele PEJ zaprezentowali m.in. istniejący i planowany układ drogowo-kolejowy w pobliżu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Omówiono korytarze dróg istniejących i projektowanych, zasady korzystania przez PEJ z dróg w 2024 i 2025 roku. Przedstawiono zakres planowanych prac naprawczych w rejonie ul. Morskiej w Słajszewie, drogi pożarowej nr 7 (Jackowo-Gajówka). Zaproponowano również objazd dla mieszkańców na czas przebudowy drogi pożarowej nr 7, jak również omówiono planowane zmiany istniejących dróg w 2026 roku. Przedstawiono status ul. Łąkowej – wymagający uzgodnienia oraz planowaną infrastrukturę drogowo-kolejową w latach 2026-2029. Przedstawiciele PEJ poinformowali również o wysokości dotychczasowego zaangażowania finansowego Spółki w remonty, użytkowanie i utrzymanie dróg lokalnych na terenie gminy w kwocie łącznej blisko 35 mln. zł.
Podczas dyskusji z radnymi pojawiło się kilka niezwykle istotnych spostrzeżeń i wniosków:
– W chwili obecnej przy realizacji inwestycji pracuje 100 osób, w tzw. „piku” (2029) pracowników ma już być 9.000. Przedstawiciele PEJ już dzisiaj informują jednak o potencjalnych problemach z ich zatrudnieniem, gdyż jak wspomniano, już niebawem w Europie rozpocznie się budowa 8 innych elektrowni jądrowych, gdzie przyszli inwestorzy borykają się dokładnie z tym samym problemem. PEJ obawia się, że wobec braku pracowników krajowych, trzeba będzie rozważyć zatrudnianie osób z zagranicy, np. z Azji.
– Po sezonie, od 1 października br rozpocznie się wycinka drzew z obszaru o powierzchni 400 ha. Ich wywóz ma być realizowany nowymi drogami: rezerwową „7” i tymczasową „7a”. Ma to być zupełnie nowy odcinek dróg, łączących teren inwestycji z drogą powiatową Biebrowo-Jackowo. Nie ma ona się jednak pokrywać z przebiegiem remontowanej ul. Morskiej, lecz zostanie początkowo poprowadzona równolegle do niej (w odległości ok. 15 m) wraz z budową dodatkowego mostu na Kanale Biebrowskim. Dopiero po kilkuset metrach nowa droga ma odbijać w stronę Biebrowa. PEJ planuje też utworzyć jednokierunkową „pętlę”: z Jackowa drogą pożarową nr 7 i dalej za „Gajówką” – drogą leśną „Nad Łąkami” w stronę elektrowni a następnie wspomnianymi już wyżej, nowymi drogami „7” i „7a” w stronę Biebrowa i Jackowa. Nie wiadomo jeszcze z której strony pętla ta miałaby swój początek. Budowa dróg „7” i „7a” ma zostać zrealizowana w II i III kw. 2025 roku, tak by wywózka drewna mogła rozpocząć się od początku października br. Radni obawiają się jednak kompletnego zniszczenia dróg dojazdowych do Jackowa, wiodących w stronę DW 213 przez Kurowo i Przebendowo. Już dzisiaj są one bardzo wąskie i zupełnie nieprzystosowane do ciężkiego transportu.
– Dotarcie nad morze ul. Morską i dalej przez teren przyszłej inwestycji, będzie mogło być realizowane tak długo, aż PEJ zbuduje kolejną nową drogę do plaży nr 9 (wzdłuż ogrodzenia przyszłej EJ), co ma nastąpić w 2026 roku.
– Nowa droga ze Słajszewa na plażę nr 8 ma zostać zbudowana do 2029 roku.
– W czasie przebudowy drogi pożarowej nr 7, co ma potrwać od kwietnia do końca czerwca br, PEJ proponuje mieszkańcom Jackowa i przebywającym tam turystom objazd (plansza nr 7) o długości 18 km, przez Kurowo, Choczewko, Choczewo, Osieki Lęborskie i Lubiatowo. I w tym przypadku radni obawiają się, czy ów „objazd” nie wystraszy potencjalnych turystów, którzy zaczną masowo rezygnować z przyjazdu do Jackowa. Czy mieszkańcy będą wówczas mogli liczyć na ewentualnej odszkodowania z tytułu utraty zysków?
– Kończą się badania geotechniczne „GEO1” na tzw. „wyspie atomowej”, która na chwilę obecną są zrealizowane w 97% i powinny się zakończyć do końca maja br. W dalszej kolejności rozpoczną się badania geotechniczne „GEO2” terenów wokół „wyspy atomowej”.
– Budowa przyszłej odnogi „S6” ma się rozpocząć od strony przyszłej elektrowni jądrowej w stronę drogi wojewódzkiej DW 213. Po raz kolejny radni zwrócili uwagę na realne zagrożenie dla tzw. dróg dojazdowych, przez Kurowo i Jackowo. Zastanawiali się też, dlaczego realizacja odnogi przyszłej „S6” nie może rozpocząć od strony drogi wojewódzkiej DW 213? PEJ twierdzi, że nie ma wpływu na ustalenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie inwestorem tej drogi.
– Przedstawiciele PEJ stwierdzili ponadto, że Spółka podpisała już umowy ramowe z 5 firmami na remonty dróg krajowych w Gminie Choczewo (25 mln. zł), jak również zawarła porozumienie z Gminą Choczewo na użytkowanie i utrzymanie trzech dróg lokalnych, m.in. ul. Morskiej i ul. Bałtyckiej (3 mln zł).