# Tags
#Inwestycje #Radni

Spotkanie przedstawicieli „Baltic Power” z radnymi gminy Choczewo [zdjęcia]

W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece im. Stefana Żeromskiego w Choczewie odbyło się spotkanie przedstawicieli „Baltic Power” z radnymi Gminy Choczewo: Marzeną Drewa-Kierznikiewicz, Dorotą Bianga, Karolem Wojciechowskim, Markiem Maćkowiakiem i Krzysztofem Łasińskim. Spotkanie poświęcone było głównie omówieniu prac, związanych z budową stacji elektroenergetycznej „Baltic Power” w Osiekach Lęborskich, tak zwanej ławy kablowej oraz przewiertu pod wydmą w okolicach wejścia na plażę numer „37”. Podsumowano w szczególności przebieg prac w okresie wakacyjnym.

Przedstawiciele „Baltic Power” poinformowali o zakończeniu prac na dwóch z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem morza, który został wykonany bez bezpośredniej ingerencji w cenne przyrodniczo obszary. Trzeci przewiert jest obecnie realizowany i ma się ku końcowi. Ten element inwestycji umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W każdym z czterech tuneli o długości 1,4 km zostaną umieszczone 4 kable przesyłające energię o średnicy 260 mm każdy. Prace były wykonywane z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego.

Część prac wiertniczych odbyła się bezpośrednio na morzu, z wykorzystaniem ekip płetwonurków i specjalistycznej platformy wiertniczej „Vagant” jack-up rig (na zdjęciu poniżej). Łącznie, ze wszystkich czterech przewiertów, wydobyte zostanie ponad 8000 m3 urobku. Zlecone przez Baltic Power badania potwierdziły, że wydobyty piasek jest czysty i nadaje się do rekonstrukcji plaży naruszonej w okresie zimowym przez sztormy.

Prace prowadzone przez „Baltic Power” są największą inwestycją w odnawialne źródła energii w naszym regionie, przebiegają zgodnie z harmonogramem i są już mocno zaawansowane. W Europie przewierty przekraczające linie brzegowe są zazwyczaj o wiele krótsze. Natomiast przy dłuższych odcinkach średnica przewiertu jest zwykle mniejsza. W przypadku Baltic Power prace są wyzwaniem inżynierskim, bo przewiert ma prawie półtora kilometra długości. Przebiega pod wydmą, plażą i dnem morza.

Wszystkie prace prowadzone są tak, aby maksymalnie ograniczyć ich potencjalną uciążliwość dla mieszkańców i turystów oraz środowiska. W trakcie sezonu turystycznego ciężkie transporty docierają do miejsca przewiertu przede wszystkim nocą, a pojazdy poruszają się w asyście pilota z prędkością 10 km/h. „Baltic Power” wyremontował też wszystkie leśne odcinki dróg, którymi poruszają się samochody ciężarowej tej firmy. W konsultacjach z władzami, społecznością lokalną i przedstawicielami branży turystycznej ustalono m.in, że popularne wśród turystów dojście do plaży „37” i droga dla rowerzystów „R10”, w sąsiedztwie których prowadzone są prace, będzie cały czas otwarte, a dostęp do plaży praktycznie nieograniczony. Przedstawiciele „Baltic Power” zwracali uwagę na współpracę i pozytywne rezultaty rozmów przeprowadzonych podczas spotkań z sołtysami Sołectw Kopalino i Kierzkowo.

Radni zwrócili uwagę, że pomimo bardzo dobrego oznakowania dróg w gminie Choczewie oraz szczegółowych map terenu, jakie otrzymują każdorazowo kierowcy udający się do sieci elektroenergetycznej „Baltic Power” w Osiekach Lęborskich, pojazdy inwestora jadą czasem niezgodnie z przyjętym oznakowaniem dróg, ale jak dzisiaj stwierdzono winna jest najczęściej nawigacja komputerowa „Google”, która kieruje pojazdy ciężarowe w sposób odwrotny od zamierzonego, przyjętego na spotkaniu z władzami gminy i mieszkańcami zainteresowanych sołectw.

Przedstawiciele „Baltic Power” zauważyli, że nie wszystkie pojazdy ciężarowe udające się np. w stronę Kopalina i dalej ul. Spacerowej w Lubiatowie są ich pojazdami. Tymi samymi drogami podążają bardzo często pojazdy lokalnych firm budowlanych, zaangażowanych m.in. w budowę domków letniskowych, których tylko w pobliżu ul. Spacerowej powstaje bardzo dużo. To najlepszy dowód na to, że pomimo realizowanych na terenie gminy Choczewo inwestycji (w tym także elektrowni jądrowej), mieszkańcy nie myślą o ewentualnych „wyprowadzkach” a wręcz przeciwnie, intensywnie rozbudowują gminną  infrastrukturę turystyczną.

Na dzisiejszym spotkaniu usłyszeliśmy też, że w oddalonych od miejsca przewiertów o ok. 8 km Osiekach Lęborskich trwają jednocześnie prace nad budową lądowej stacji elektroenergetycznej, której stopień zaawansowania określono na ok. 50%. Jej zakończenie planowane jest na IV kw. 2025 roku. Wraz z przyłączem kablowym umożliwi ona odbieranie energii wytwarzanej przez farmę Baltic Power i włączenie jej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Linia elektroenergetyczna prowadząca do stacji również umieszczona będzie pod ziemią. Przebieg trasy kablowej na lądzie zaprojektowano wspólnie z inwestorami innych morskich farm wiatrowych (Ocean Winds, PGE/Orsted), aby w minimalnym stopniu ingerować w środowisko naturalne i omijać cenne przyrodniczo obszary. Co ciekawe, po zakończeniu pierwszego odwiertu, firmy pracujące dla „Baltic Power” („Deme”, „Janicki”, „Tele-Fonika Kable”) zebrały śmieci pozostawione po sezonie, które znaleziono w sąsiedztwie nadmorskiej inwestycji na powierzchni blisko 12 ha.

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Będzie to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda, której wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z OZE. Baltic Power pokryje 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie…