# Tags
#Inwestycje

„Polskie Elektrownie Jądrowe” z decyzją zasadniczą dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Tym samym inwestycja realizowana przez spółkę „Polskie Elektrownie Jądrowe” jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał tzw. decyzję zasadniczą. Formalnie potwierdza ona, że inwestycja spółki jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.

Dokument ten uprawnia PEJ do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych – m.in.: lokalizacyjnej oraz późniejszego pozwolenia na budowę. Jest to również milowy krok prowadzący do pozytywnych zmian w polskim miksie energetycznym i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

– Wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej dla pierwszej elektrowni jądrowej oznacza, że projekt rządowy osiągnął kolejny istotny kamień milowy. Polski Rząd konsekwentnie dąży to transformacji energetycznej, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym celu realizujemy równolegle szereg projektów, takich jak rozbudowa sieci elektroenergetycznych, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski, realizacja projektów inwestycyjnych w morską energetykę wiatrową czy konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać  i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego  powiedziała Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Decyzja zasadnicza to pierwsze kluczowe pozwolenie administracyjne pozyskane w projekcie jądrowym „Polskich Elektrowni Jądrowych”. To pokazuje, że spółka krok po kroku realizuje założone na ten rok cele, co przybliża nas do momentu rozpoczęcia  budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju – podkreśla Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

W grudniu 2021 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gm. Choczewo jako preferowaną. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6-9 GW.

Warto przypomnieć, że zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2022 r., aż 86% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie ponad 70% badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Źródło: Dział Komunikacji Zewnętrznej PEJ