W dn. 26-27 marca br odbyła się oficjalna wizyta studyjna polskiej delegacji w Danii pod nazwą… „The Danish Biogas Model„, która była współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii. W skład delegacji weszli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dziewięciu polskich samorządów oraz największych państwowych spółek energetycznych. Gminę Choczewo reprezentował Bartłomiej Pobłocki – Pełnomocnik Wójta ds. Inwestycji Strategicznych. Celem wizyty była prezentacja duńskich rozwiązań w zakresie biogazu.










Dania jest liderem w dziedzinie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii. Ścisła współpraca między rządem, przemysłem, środowiskiem akademickim i społecznościami lokalnymi zapewnia ciągły rozwój sektora biogazu. Wizyta rozpoczęła się od warsztatów, podczas których omówiono duński model biogazu. Pokazano m.in., w jaki sposób Dania wykorzystuje ramy polityczne, współpracę publiczno-prywatną i najnowocześniejsze technologie, by z powodzeniem skalować produkcję biogazu i biometanu. Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili następnie zakłady „Kalundborg Bioenergi”, „Nature Energy Midtfyn” a na koniec „Solrød Biogas”, gdzie dyrektor i były burmistrz gminy podzielili się spostrzeżeniami na temat zakładu i pozytywnego wpływu biogazu na gminę Solrød.
Podczas wizyty nasza polska delegacja zdobyła cenne informacje na temat tego, w jaki sposób biogaz z różnych źródeł może wspierać zarówno zieloną transformację energetyczną, jak i rozwój lokalny, oferując istotną inspirację do kształtowania przyszłej polityki i inwestycji biogazowych w Polsce. Mogą one obejmować budowę biogazowni, które wytwarzają zarówno energię elektryczną, jak i ciepło. Biogazownie są zasilane surowcami organicznymi, takimi jak odpady rolnicze, komunalne i wysypiska śmieci.