Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla modernizacji linii kolejowej nr 229 na fragmencie łączącym Lębork i Łebę pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Inwestycja ta stanowi część większego programu modernizacji i budowy linii kolejowych w celu zapewnienia dostępu do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Prace nad infrastrukturą towarzyszącą budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu ruszyły na dobre. Kilka dni temu, 23 sierpnia br wydana została pierwsza decyzja środowiskowa dla modernizacji linii kolejowej, która obsługiwać będzie przyszłą elektrownię jądrową. Mowa o linii kolejowej nr 229. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla modernizacji fragmentu tej linii między Lęborkiem i Łebą. Jest to część planu modernizacji i budowy nowych linii, które mają zapewnić dostęp koleją ładunków oraz ludzi do elektrowni jądrowej.
Wydana przez RDOŚ w Gdańsku decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Infrastruktura towarzysząca, w tym transportowa, jest niezbędna, by mogły ruszyć w pełni roboty budowlane na miejscu elektrowni. W tym celu rozbudowany ma być układ linii kolejowych w powiatach wejherowskim i lęborskim. Nad dokumentacją projektową inwestycji pracuje już konsorcjum Multiconsult Polska i Transprojekt Gdański, które otrzymają za nią 58 mln zł. Szacunkowy koszt całej inwestycji ma opiewać na 2,8 mld zł. W jej ramach przebudowane zostaną linie 229 i 230 na odcinkach Lębork-Łeba i Wejherowo-Kostkowo. Zostaną też połączone nową linią Kostkowo-Steknica, która poprowadzi przez Choczewo i Lubiatowo-Kopalino. Dzięki temu dostęp kolejowy uzyska sama elektrownia, ale także kilka nadmorskich miejscowości.
Decyzja środowiskowa dla modernizacji linii 229 nie oznacza początku robót. Do tego potrzebne są jeszcze decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę. Linia ma być zmodernizowana na 31-kilometrowym odcinku. Rozbudowana ma być także stacja kolejowa Łeba. Docelowo po przebudowie pociągi mają mieć możliwość poruszania się na zmodernizowanych odcinkach 160 km/h (pasażerskie) i 120 km/h (towarowe). Przewidziano też 225-metrowe perony, co więcej wszystkie fragmenty zostałyby zelektryfikowane. Dopuszczalna długość składów ma wynosić 750 m. Linie mają być zelektryfikowane, ale pozostaną jednotorowe.
Źródło informacji: rynekinfrastruktury.pl, gospodarka morska.pl