W ramach umowy z Geofizyką Toruń S.A., kilka dni temu rozpoczęły się badania geofizyczne na terenie przewiertu morze – ląd. Zgodnie z decyzją Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni badania prowadzone są przy wejściach 36 i 38 w miejscowości Lubiatowo. Realizowane są badania georadarowe i elektrooporowe ERT, które potrwają około tygodnia. Jednocześnie prowadzone są badania geotechniczne i geofizyczne na morzu, które rozpoczęły się 25 maja br. wypłynięciem platformy z platformy…
Badania geologiczne i geofizyczne na terenie przewiertu ląd-morze są kluczowe, ponieważ posłużą do opracowania istniejącego modelu gruntu. Model ten jest niezbędny do prawidłowego zaprojektowania przewiertu HDD, który jest newralgicznym miejscem dla zakresu wyprowadzenia mocy, ponieważ zapewnia możliwość bezkolizyjnego przejścia przez strefę brzegową.
Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiony po 2030 roku.
Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.