# Tags
#Polskie Elektrownie Jądrowe

PEJ uruchamia monitoring powietrza i gleby w rejonie przyszłej elektrowni jądrowej…

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpocznie monitoring jakości powietrza i gleby na terenie przyszłej elektrowni jądrowej. Działania te mają na celu ocenę stanu środowiska w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia prac przygotowawczych oraz kontrolę wpływu prac na środowisko. Instalacja stacji monitoringowych powietrza, jak również pobór próbek gleby nie będą uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

W ramach monitoringu jakości powietrza zainstalowana zostanie automatyczna stacja pomiarowa oraz 15 stacji pasywnych, które będą monitorować jakość powietrza przez okres trzech lat. Jeśli zajdzie taka potrzeba, badania mogą zostać przedłużone o kolejny rok. Spółka planuje również rozszerzyć ten monitoring na cały okres prowadzenia prac związanych z pracami budowlanymi. W trakcie monitoringu jakości powietrza próbki pobierane będą w sposób ciągły (automatyczna stacja pomiarowa) lub cykliczny (stacje pasywne). Cyklicznie będzie również prowadzony serwis urządzeń pomiarowych.

Monitoring gleby obejmie natomiast pobór próbek zarówno z warstwy powierzchniowej, jak i głębszej, z minimum 40 lokalizacji. Monitoring rozpoczniemy wraz z pracami przygotowawczymi.Badane będą miejsca prac ziemnych. Dzięki temu zapewnimy odpowiedni nadzór nad wpływem robót z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu na środowisko. W przypadku stwierdzenia niepożądanego oddziaływania – przeprowadzone zostaną działania naprawcze. Badania będą prowadzone co kwartał i raportowane w cyklu rocznym.

– Monitoring powietrza i gleby jest jednym z działań, jakie będziemy prowadzić w trakcie prac przygotowawczych. Dzięki tym pomiarom uzyskamy dokładne dane o jakości powietrza i gleby, co pozwoli nam na dotrzymanie standardów środowiskowych w trakcie prowadzenia prac oraz przygotowanie się do kolejnych etapów realizacji inwestycji – przede wszystkim prac budowlanych – podkreśla Arletta Doberska, ekspert ds. jakości powietrza w PEJ.

Dane zbierane w trakcie monitoringów będą wykorzystywane w raportach ponownej oceny oddziaływania na środowisko, przygotowywanych na każdym etapie inwestycji. Raporty będą publicznie dostępne.