Pomorze przed szansą rozwoju transportu kolejowego. W miniony poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK), Ministerstwo infrastruktury, PKP S.A. i władze Województwa Pomorskiego podpisały list intencyjny, dotyczący współpracy przy rewitalizacji infrastruktury oraz przywrócenia ruchu kolejowego na wybranych liniach w regionie, w tym m.in. z Kartuz do Lęborka. PLK S.A. deklarują tez gotowość do realizacji prac budowlanych, mających na celu usprawnienie dostępu do placu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na nowej linii kolejowej z Choczewa do Łeby.
Sygnatariusze listu intencyjnego wyrazili pełną wolę współpracy w związku z planowanymi na terenie Pomorza inwestycjami na liniach kolejowych. Ministerstwo Infrastruktury i Województwo Pomorskie podejmą działania na rzecz zidentyfikowania źródeł finansowania, pozwalających na realizację prac budowlanych związanych z:
- przywróceniem ruchu kolejowego wraz z przebudową obiektów infrastruktury transportowej na linii nr 229 na odcinku Kartuzy – Sierakowice – Lębork;
- rozbudową linii nr 213 w ramach linii komunikacyjnej Trójmiasto – Hel.
Ministerstwo Infrastruktury i Województwo Pomorskie podejmą też działania, mające na celu przywrócenie ruchu kolejowego wraz z przebudową obiektów infrastruktury transportowej na linii nr 212 na odcinku Lipusz – Bytów – Korzybie.
PLK SA deklarują również gotowość do realizacji prac budowlanych, mających na celu usprawnienie dostępu do placu budowy elektrowni jądrowej:
- na nowej linii kolejowej z Choczewa do Łeby;
- na linii kolejowej nr 229 na odcinku Kartuzy – Sierakowice – Lębork, w przypadku jej identyfikacji jako inwestycji towarzyszącej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.
W przypadku otrzymania środków finansowych, PLK SA będą także gotowe do podjęcia działań, zmierzających do:
- uruchomienia na linii kolejowej nr 213 mijanek Hel Bór i Chałupy, poszerzenia obecnego i budowy nowego peronu na stacji Władysławowo oraz opracowania dokumentacji projektowej i pozyskania decyzji administracyjnych dla modernizacji i rozbudowy odcinka linii nr 213 od stacji Reda do przystanku Władysławowo Port;
- prac budowlanych na linii nr 212 na odcinku Lipusz – Bytów – Korzybie (w sytuacji pozytywnego wyniku analiz formalno-prawnych dotyczących statusu linii) tak, aby w powiązaniu z modernizowaną obecnie linią kolejową nr 201 na odcinku Maksymilianowo – Kościerzyna – Gdynia Główna umożliwić realizowanie przewozów na trasie Bytów – Lipusz – Kościerzyna – Gdańsk.
W przypadku pozyskania środków finansowych, PKP S.A. deklaruje m.in. gotowość do realizacji prac inwestycyjnych lub estetyzacji wybranych obiektów dworcowych na wymienionych wcześniej liniach kolejowych. Województwo Pomorskie, po zakończeniu wymienionych inwestycji, podejmie działania związane z organizacją przewozów kolejowych – adekwatnie do możliwości finansowych i potencjału ekonomicznego każdej z linii, w skali nie mniejszej, niż przewidziana została w Planie Transportowym dla Województwa Pomorskiego.
Źródło informacji: Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe, zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.