Dzwonią do nas czytelnicy choczewo24.info dopytując się o efekty wczorajszych rozmów samorządowców w Choczewie. Jak już informowaliśmy podstawowym celem wczorajszego spotkania było wypracowanie zasad efektywnej współpracy i ustalenie standardów wymiany informacji pomiędzy stronami (samorządami) zaangażowanymi w realizację projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. W części niedostępnej już dla mediów, samorządowcy narzekali na brak wystarczającej informacji dotyczącej zarówno budowy samej elektrowni jądrowej, jak i infrastruktury towarzyszącej.
Z informacji, do jakich udało się dotrzeć choczewo24.info wynika, że prowadzący obrady Pełnomocnik Wojewody ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego – Krystian Kłos zapowiedział bardziej sprawną komunikację, w czym ma dopomóc samorządowcom publikowanie przez Pomorski Urząd Wojewódzki specjalnych „newsletterów” z bieżącą informacją oraz umożliwienie im „dostępu” do transmisji internetowych z przebiegu obrad organizowanych przez Panią Wojewodę – Beatę Rutkiewicz… grup roboczych. Jak dodał… nie planuje się również rozszerzenia jej składu o przedstawicieli kolejnych samorządów.
Kierownik Działu Komunikacji Inwestycji Polskich Elektrowni Jądrowych – Ludmiła Sandros poinformowała natomiast o utworzeniu nowej zakładki „Infrastruktura towarzysząca budowie EJ” na stronie internetowej www.pej.pl, gdzie mają być też publikowane bieżące informacje, związane z przedmiotową inwestycją.
Podczas wczorajszego spotkania dało się też zaobserwować roszczeniowe postawy niektórych samorządów, niekoniczne związanych nawet pośrednio z terenem przyszłej budowy, które „domagały się” wręcz od PEJ pieniędzy na rozwój lokalnych projektów. Jak się jednak okazuje to nie PEJ a strona rządowa winna być adresatem tego typu „roszczeń”. Ustalono, że winny być one kierowane do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego a stamtąd do sfer rządowych.
Ludmiła Sandros omówiła też po krótce realizowany przez PEJ „Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych”, kierowany do poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów działających na obszarze działania programu w celu realizacji inicjatyw lokalnych. W ramach programu można jednak uzyskać wsparcie finansowe na projekty z dziedziny infrastruktury lokalnej, nauki i edukacji, kultury, sportu, ochrony środowiska naturalnego oraz różnego rodzaju inicjatyw społecznych i charytatywnych. W 2024 roku, w ramach programu rozpatrzono 113 wniosków o udzielenie darowizny lub sponsoring, w tym 55 pozytywnie.
Jak poinformował też Wójt – Jarosław Bach, Gmina Choczewo ma otrzymać specjalne fundusze, m.in. na zabezpieczenie ruchu turystycznego, tak by mieszkańcy naszej gminy, prowadzący działalność turystyczną nie „tracili” na swoich biznesach. Ogólnie rzecz ujmując projekt dofinansowania Gminy Choczewo ma obejmować pięć etapów, związanych ze zdrowiem, bezpieczeństwem, zabezpieczeniem strefy wokół elektrowni, turystyką i drogami. Kiedy nie była jeszcze znana ostateczna lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, rząd wspierał trzy gminy: Choczewo, Gniewino i Krokowa. Dzisiaj jednak już wiadomo, że elektrownia ta ma powstać na terenie naszej gminy a co za tym idzie, największe środki finansowe winny być lokowane właśnie u nas…