# Tags
#Turystyka

Legalny biwak „na dziko” w Nadleśnictwie Choczewo [mapa]

To wielka gratka dla miłośników bushcraftu. To obco brzmiące słowo, daje się coraz częściej słyszeć w środowisku zarówno outdoorowym, jak i harcerskim czy survivalowym. Geneza słowa pochodzi z angielskiego bush, co oznacza krzaki oraz craft, czyli rzemiosło. To dosłownie tłumacząc, bushcraft, to nic innego jak krzaczaste rzemiosło – brzmi idiotycznie, ale coś w tym jest, gdyż w wielkim skrócie jest po prostu szlajaniem się po krzakach oraz wszelkimi zajęciami związanymi z przebywaniem w dziczy.

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu Lasy Państwowe udostępniły do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu ponad 600.000 ha w ponad 400 nadleśnictwach. Nadleśnictwo Choczewo przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania wyżej opisanej aktywności. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu i licznych rozmowach z uczestnikami projektu, wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Nadleśnictwo Choczewo wyznaczyło specjalny obszar leśny, gdzie miłośnicy przyrody będą mogli spędzić noc w lesie, bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Zanocować w lesie możemy między wsiami Ciekocinko, Borkowo, Zwarcienko i Kurowo.

Jedną z kluczowych rzeczy podczas biwaku w lesie jest możliwość korzystania z ognia. To na nim przecież przygotowujemy posiłki, przy nim się grzejemy i spędzamy czas. Pamiętajmy o tym, że rozpalanie ognia jest możliwe jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego. Nocleg w udostępnionym przez nadleśnictwa miejscu możliwy jest dla 9 osób na dwie noce. Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Najważniejsze jest, aby dokładnie wszystko zaplanować. Dotyczy to zarówno wybrania miejsca postoju pojazdu, którym planujemy dojechać (pamiętając przy tym, że zabroniony jest wjazd samochodem do lasu) jak i wyboru miejsca noclegu – przypomina podleśniczy Leśnictwa Zwartowo Justyna Szambelańczyk, koordynator programu „Zanocuj w lesie”… Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu, który każde nadleśnictwo ma umieszczony na swojej stronie. Należy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Należy być widocznym np. używając sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach.

Leśnicy podkreślają, że trzeba mieć świadomość, że wyznaczone tereny pozbawione są wszelkich udogodnień – infrastruktury sanitarnej czy bieżącej wody. Należy pamiętać również o zabraniu ze sobą worka na odpady. W środku lasu nie znajdziemy koszy na śmieci.

Więcej >                                                             https://choczewo.gdansk.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/BAn7rn35rYFh/content/nadlesnictwo-choczewo-wyznaczylo-specjalny-obszar-lesny-gdzie-milosnicy-przyrody-beda-mogli-spedzic-noc-w-lesie

Źródło: Nadleśnictwo Choczewo, Nadmorski24.pl, zdjęcie: pixabay