# Tags
#Mieszkańcy

Kolejne próby oszustwa metodą na „wypadek” i… na „policjanta”

Wejherowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą na „wypadek” i na „policjanta”. Pamiętajmy aby rozmawiać ze swoimi rodzicami i dziadkami, przekazujmy im metody działania sprawców, tak żeby zachowali czujność i nie dali się oszukać. Wczoraj do wejherowskich policjantów zgłosił się 94-letni mieszkaniec Wejherowa. Mężczyzna poinformował policjantów, że przed godziną 18:00 na jego telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podawał się za jego syna. Mówił, że za granicą spowodował wypadek drogowy, w którym potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje pieniędzy.

Senior kontynuował rozmowę i słuchał, co chce mu przekazać dzwoniący oszust. W pewnym momencie telefoniczny przestępca powiedział, że przekazuje telefon rzekomemu policjantowi, który miał go zapytać, czy posiada jakieś pieniądze. Senior odpowiedział, że owszem posiada, kiedy oszust to usłyszał, chciał się umówić na przekazanie gotówki. 94-latek zachowując czujność zaproponował, aby spotkać się w „Komendzie w Wejherowie”. Oszust słysząc, że senior nie dał się oszukać, rozłączył się i już więcej nie dzwonił.

Jak obserwuje wejherowska policja, wielu naszych seniorów w powiecie już zna metody działania oszustów. Zdarzają się jednak pojedyncze przypadki, kiedy do takiego oszustwa dochodzi. Dlatego apelujemy aby rozmawiać z rodzicami i dziadkami o sposobach działania oszustów. Dzielmy się tą wiedzą, bo tylko w ten sposób możemy uchronić naszych bliskich przed oszustami.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Nie bądźmy obojętni!

Przypominamy!

Oszuści w dalszym ciągu podszywają się pod wnuczka, który np.:

– spowodował wypadek drogowy i musi zapłacić ofierze tego wypadku odszkodowanie

– spowodował wypadek drogowy, potrącił kobietę w ciąży na przejściu dla pieszych lub szybko musi wynająć adwokata.

Oszuści podszywają się także np. pod policjanta, który rzekomo prowadzi śledztwo i namawia do wykonania przelewu bądź przekazania pieniędzy.

Pamiętaj!

– Rozłącz się, zadzwoń na wpisany w Twój telefon numer wnuczka i potwierdź informacje

– Nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na Policję!

Pieniądze przekazuj krewnym tylko osobiście! Nie przekazuj żadnym pośrednikom. 

– Nie mów przez telefon ile masz pieniędzy!

– Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!

Źródło informacji: Oficer Prasowy KPP w Wejherowie