Już w 2026 roku popłynie energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power o mocy niemal 1,2 GW będzie produkował energię odpowiadającą 3% zapotrzebowania kraju. Co może zasilić tak duża farma? Odpowiadająca za projekt spółka Baltic Power opracowała specjalny kalkulator mocy, który pozwala łatwo sprawdzić, ile energii elektrycznej powstanie w trakcie pracy turbin wiatrowych zlokalizowanych na morzu.
Przygotowany przez Baltic Power kalkulator w prosty sposób obrazuje poziom mocy, jaką wytwarza morska farma wiatrowa. Wystarczy, że użytkownik wybierze dowolne urządzenie czy przedmiot i będzie mógł sprawdzić, jak dużo energii elektrycznej generuje praca tylko jednej turbiny wiatrowej lub całej farmy, która powstaje w ramach projektu Baltic Power.
Internauci odwiedzający serwis https://balticpower.pl/kalkulator-mocy/index.html mogą wybrać spośród różnych urządzeń i pojazdów zasilanych energią elektryczną, takich jak autobus miejski, pociąg elektryczny, hulajnoga elektryczna czy chociażby pralka. Klikając np. piktogram pociągu elektrycznego można w łatwy sposób zweryfikować, ile kilometrów będzie w stanie przemierzyć, dzięki zielonej energii wyprodukowanej w ciągu 1 godziny pracy morskiej turbiny wiatrowej Baltic Power. Odwiedzający stronę mogą dowiedzieć się między innymi, że praca jednej tylko turbiny wiatrowej pozwoli na zasilenie w czystą energię 138 klimatyzatorów przez jeden miesiąc oraz ponad 10 tys. pralek.
Budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtycku będzie miała ogromne znaczenie dla regionu. W gminie Choczewo powstaje infrastruktura energetyczna, dzięki której za pośrednictwem podmorskich kabli, do nowowbudowanej stacji trafiać będzie prąd wytworzony na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power. Z kolei w porcie w Łebie w roku 2024 rozpocznie się budowa bazy serwisowej, którastanowić będzie centrum jej codziennej obsługi i eksploatacji.
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projektem offshore wind w Polsce.Jako pierwszy uzyskał umowy na wszystkie kluczowe komponenty –turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty – wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Inwestycja ma również zabezpieczone wszystkie pozwolenia na budowę. W maju 2023 rozpoczęto budowę jej lądowej części infrastruktury, a w październiku 2023 ogłoszono osiągnięcie najważniejszego kamienia milowego – Finalnej Decyzji Inwestycyjnej, która ostatecznie rozpoczyna fazę budowy całej inwestycji.
Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych Northland Power w Europie. To także strategiczny projekt Grupy ORLEN dla realizacji celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma Baltic Power rozpocznie produkcję energii elektrycznej dla ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych w kraju.
Źródło informacji: balticpower.pl