Ewakuacja biura, symulacja pożaru, pomoc w sytuacji wypadku to tylko niektóre aktywności zaplanowane na dzień 22 sierpnia br na terenie budowy stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej. Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem profilaktyki i budowy kultury bezpieczeństwa na budowie.
Celem wydarzenia jest zwiększanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa wśród wszystkich pracowników budowy oraz zacieśnienie współpracy między podwykonawcami zaangażowanymi w projekt.Realizacja inwestycji elektroenergetycznych, niesie za sobą szczególne wyzwania związane z bezpieczeństwem. Dlatego inwestor, podobnie jak pracujący na jego zlecenie wykonawcy, przykładają ogromną wagę do przestrzegania najwyższych standardów w tym zakresie.Dzień Bezpieczeństwa, który odbędzie się 22 sierpnia na budowie powstającej w gminie Choczewo lądowej stacji elektroenergetycznej, będzie koncentrować się wokół kwestiibezpiecznej organizacji prac.
Grupa kilkunastu pracowników weźmie udział w ćwiczeniach z ewakuacji z budynku. Będzie to też okazja do poszerzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz zasad pierwszej pomocy pod okiem jednostki ochotniczej straży pożarnej z Choczewa.Instruktorzy z OSP Choczewo oraz specjalistycznej firmy zewnętrznejbędą również omawiać bezpieczeństwo prac na wysokości, jak również postępowanie w sytuacjach awaryjnych.W ramach ćwiczeń przeprowadzone zostaną symulacje pożaru, gdzie będzie można m.in. sprawdzić się w roli strażaka.
Dzień Bezpieczeństwa to również okazja do podniesienia poziomu wiedzy na temat troski o zdrowie i życie w codziennych sytuacjach, ale także budowania kultury bezpieczeństwa wśród wszystkich zaangażowanych w projekt pracowników. Takie podejście minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadków i zapewnia, że budowa infrastruktury energetycznejw gminie Choczewoprzebiegnie zgodnie z najwyższymi standardami. Podczas ćwiczeń na stacji nie będą uruchamiane syreny, a wykorzystywany będzie jedynie megafon. Straż pożarna dotrze na miejsce na sygnale. Inwestor nie przewiduje żadnych utrudnień dla lokalnej społeczności, ani turystów przebywających w Choczewie.
Grupa ORLEN i Northland Power w maju zeszłego roku rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku. Budowana w gminie Choczewo stacja elektroenergetyczna, stanowiąca lądową część farmy wiatrowej Baltic Power, będzie pełnić funkcję węzła dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych. Polska spółka Enprom przygotowała projekt i odpowiada za budowę stacji.
Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.