Foka szara jest jednym z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Ostatnio coraz częściej pojawiają się też one na polskim wybrzeżu, m.in. w Gminie Choczewo. Niestety osoby, które je napotykają na ogół nie wiedzą, jak się zachować na widok foki. Najczęściej zbliżają się do niej, próbują zrobić sobie z nią zdjęcie, a nawet dotknąć jej! Pamiętaj, spotkanie z człowiekiem to dla dziko żyjącej foki ogromny stres! Plaża to nie park rozrywki ze zwierzętami. Czy jednak wiecie co zrobić i jak się wobec niej zachować? Przede wszystkim:
- Nie zbliżaj się! Pamiętaj – foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!
- Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
- Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer całodobowej gorącej linii Stacji Morskiej w Helu 601–889–940 lub do Błękitnego Patrolu WWF 795-536-009.
Pamiętaj, foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to! Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !
źródło porad: ekoedu.com.pl, Stacja Morska UG w Helu, WWF Polska; zdjęcia: Andrzej Pliński (wykonano w Karwieńskich Błotach)