# Tags
#Inwestycje

Część lądowa dla morskiej farmy wiatrowej „Baltica 2” wkracza w fazę budowy – spotkanie w Urzędzie Gminy w Choczewie

Przez najbliższe kilka miesięcy trwać będą prace przygotowawcze na terenie przyszłej stacji lądowej dla morskiej farmy wiatrowej „Baltica 2” (wspólnego projektu PGE Baltica i Ørsted). Wczoraj, 22 maja br., podczas spotkania w Urzędzie Gminy Choczewo przedstawiciele inwestora z „PGE Baltica” (Justyna Pacek, Marcin Poznań, Monika Rak, Daniel Lubiejewski i Michał Kazem-Bek) oraz wykonawcy z konsorcjum GE/Polimex-Mostostal (Jerzy Truszczyński) zaprezentowali harmonogram najbliższych prac a także odpowiadali na pytania radnych i mieszkańców gminy.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Rady Gminy Choczewo. Wzięli w nim udział przedstawiciele inwestora „PGE Baltica”, który wraz z duńskim partnerem „Ørsted” buduje morską farmę wiatrową „Baltica 2” i związaną z nią lądową stację zlokalizowaną w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie. Wraz z nimi na pytania radnych gminy i sołtysów choczewskich wsi odpowiadał również przedstawiciel firmy Polimex-Mostostal, która buduje stację w konsorcjum z GE (General Electric).

Inwestor przedstawił plan prac na najbliższe miesiące. W połowie maja rozpoczęły się prace mające na celu przygotowanie zaplecza budowy, w tym wyrównanie terenu po przeprowadzonych na miejscu pracach archeologicznych. Wykonawca usuwa także korzenie pozostałe po wycince drzew wzdłuż tzw. ławy kablowej (linia 275 kV) i planuje zakończyć ten etap prac w ciągu dwóch miesięcy. W drugiej połowie czerwca planuje rozpoczęcie budowy fundamentów dla rozdzielni 275 kV i 400 kV. Po żniwach, nie wcześniej niż w połowie sierpnia, rozpocznie się budowa linii 15 kV. Budowa linii zostanie jeszcze poprzedzona spotkaniami przedstawiciela wykonawcy z właścicielami działek.

Sama linia będzie miała dwie role – w okresie budowy stacji zapewni energię elektryczną budowlańcom, a potem w okresie eksploatacji stacji będzie stanowić zasilanie rezerwowe stacji. Linia liczyć będzie ok. 5,5 km i prowadzić będzie od terenu stacji lądowej Baltica 2 do stacji GPZ Jackowo. Linia nie będzie przebiegać w linii prostej, a po krawędzi działek, tak by w jak najmniejszym stopniu ingerować w gospodarkę rolną właścicieli działek. Jej budowa potrwa ok. 2 miesiące. Na wrzesień zaplanowana jest wycinka drzew wzdłuż drogi dojazdowej do terenu przyszłej stacji. Prace prowadzone będą pod nadzorem przyrodniczym, a drewno, zgodnie z prawem, zostanie przekazane do dyspozycji gminy.

Podczas spotkania przedstawiciele PGE Baltica zaznaczali, że przedstawione informacje dotyczą tylko projektu „Baltica 2”, pozostali inwestorzy kierują się własnymi kalendarzami prac budowlanych. Wyjaśnili też sprawę przewiertu sterowanego, który zostanie wykonany na potrzeby połączenia morskiej części kabli z częścią lądową. Zostanie on przeprowadzony metodą bezwykopową, co oznacza, że nie będzie konieczności zamykania plaży lub ograniczania dostępu do niej. Testowanie oraz uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026-2027.

Część lądowa dla morskiej farmy wiatrowej „Baltica 2” wkracza w fazę budowy – spotkanie w Urzędzie Gminy w Choczewie

Już w III kwartale br przetarg na