Poprzedni, 2022 rok ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania. Jak się okazuje, jest na to sposób…
Warto zapoznać się z programem „Czyste Powietrze”, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Inwestycja, którą możesz sfinansować z Programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie. Z programu „Czyste Powietrze” otrzymasz wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.
Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z WFOŚiGW przygotował na 2023 rok ważne zmiany w Programie, dzięki którym możesz otrzymać nawet do 136.000 zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.
Zanim przystąpisz do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy ocieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków. Co ważne, do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135.000 zł.
Już dziś zainteresuj się programem „Czyste Powietrze”. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl, np. w nagraniach i prezentacjach Akademii Czystego Powietrza. O Programie możesz też dopytać się w naszym Urzędzie Gminy, w punkcie konsultacyjno – informacyjnym. Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu „Czyste Powietrze”.
Wg stanu na dn. 01.05.br, na terenie Gminy Choczewo funkcjonuje:
– 741 pieców na drewno,
– 445 pieców na węgiel i drewno,
– 310 pieców na węgiel,
– 540 kotłów ogrzewania elektrycznego,
– 124 piece na pellet,
– 67 pomp ciepła
Przypominamy… w województwie pomorskim wszystkie tzw. „kopciuchy” należy wymienić do dn. 1 września 2024 roku!
Gminny punkt konsultacyjno – informacyjny programu „Czyste Powietrze” znajduje się w budynku Urzędu Gminy w Choczewie przy ul. Pierwszych Osadników 17 (pokój nr 14), telefon: 58-572-39-40 wew.223 i działa w godzinach:
poniedziałek 7.30 – 17.00
wtorek, czwartek 7.30 – 15.30
piątek 7.30 – 14.00
Zapraszamy. Podziel się tą informacją z Sąsiadem!