Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PSP) nowe przepisy mają umożliwić inwestorowi uzyskanie pozwolenia na wstępne prace przy budowie elektrowni jądrowej, co ma zmniejszyć ryzyko opóźnień inwestycji – wynika z projektu zmian w ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej…
„W projekcie ustawy proponuje się wprowadzenie rozwiązań, które usprawnią proces przygotowania realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej lub inwestycji im towarzyszących, co zmniejszy ryzyko opóźnień w przygotowaniu i realizacji tych inwestycji oraz da możliwość ich szybszego zakończenia” – napisano w Ocenie Skutków Regulacji (OCR) do projektu na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Na podstawie nowych przepisów przed uzyskaniem pozwolenia na budowę całej elektrowni jądrowej, inwestor będzie mógł złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych. Będzie ono wydawane przez wojewodę na zasadach i w trybie określonym w Prawie budowlanym.
Chodzi o prace takie jak m.in. wykonanie wykopów pod budowę, odwodnienie terenu, wykonanie zbiorników przeciwpożarowych czy budowa drogi do transportu ciężkiego na terenie budowy. Jak zauważyli autorzy projektu obecnie zgodnie z Prawem budowlanym pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego.
„Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają na budowę części zamierzenia budowlanego jedynie wówczas, gdy składa się ono z więcej niż jednego obiektu, a zarazem wybrany obiekt lub zespół obiektów może samodzielnie funkcjonować” – wskazano. Dodano, że dla poprawy efektywności złożonego procesu inwestycyjno-budowlanego dotyczącego obiektów energetyki jądrowej należy zwiększyć możliwość etapowania inwestycji, aby można było wykonywać także te części, które nie mogą samodzielnie funkcjonować.
„Wprowadzenie rozwiązań prawnych w tym zakresie przyniesie korzyść dla sprawności procesu powstawania obiektów energetyki jądrowej, w tym elektrowni jądrowych (…), który – jak wynika z doświadczeń międzynarodowych – obarczony jest dużym ryzykiem opóźnień” – uzasadniono zmiany prawne.
Projekt został udostępniony do konsultacji międzyresortowych przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciecha Wrochnę we wtorek; jest 21 dni na zgłaszanie uwag. Projekt ma zostać najpóźniej ogłoszony do dn. 31.01.2025 roku.
Źródło: PAP Biznes