W organizowanych przez Bechtel spotkaniach z firmami zainteresowanymi udziałem w projekcie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej brało już udział ponad 1000 osób. Za nami najnowsza edycja „Bechtel Supplier Day” – wydarzenia, dzięki któremu polskie firmy i przedsiębiorcy mogą zapoznać się z wymogami i potrzebami generalnego wykonawcy budowy elektrowni jądrowej w gm. Choczewo. Spotkanie pomoże im włączyć się w przyszłości do łańcucha dostaw tej przełomowej inwestycji.
Zabezpieczenie przyszłości energetycznej Polski, zapewnienie stabilnych dostaw i cen prądu dla polskich domów, stworzenie nowego sektora przemysłowego i tym samym tysięcy miejsc pracy przy budowie i późniejszym funkcjonowaniu samej elektrowni, ale też przy usługach i infrastrukturze towarzyszącej – to tylko część efektów inwestycji realizowanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe, która powstanie w gm. Choczewo na Pomorzu.
Do osiągnięcia tych rezultatów potrzebna jest ścisła współpraca generalnego wykonawcy budowy, amerykańskiego konsorcjum Bechtel/Westinghouse, z polskim przemysłem. Zdają sobie z tego sprawę polskie firmy i przedsiębiorcy, którzy kolejny raz licznie stawili się na Bechtel Supplier Days – organizowanym dla nich przez Bechtela i Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS).
Ponad 1000 przedstawicieli firm
W poprzednich edycjach cyklu oraz innych spotkaniach z przedsiębiorcami, które odbywały się w Warszawie, Gdańsku i Gdyni, wzięło udział blisko ok. 850 przedstawicieli firm z Polski i zagranicy. Z kolei w najnowszej edycji, którą Bechtel zorganizował w hotelu Monopol w Katowicach, pojawiło się ponad 150 gości, co oznacza, że we wszystkich wydarzeniach uczestniczyło już ponad 1000 przedstawicieli firm. Były to zarówno spółki z dużym doświadczeniem, ale też mniejsi przedsiębiorcy, badający możliwości wejścia na rynek jądrowy. A te są bardzo szerokie, ponieważ ambicją konsorcjum jest min. 50-proc. udział polskich firm w łańcuchu dostaw (ang. supply chain) przy budowie elektrowni w gm. Choczewo.
– Dla polskiego rządu kluczowy jest jak największy udział tzw. local content w tej inwestycji – mówiła Minister Przemysł Marzena Czarnecka, gość honorowy Bechtel Supplier Days. – Zależy nam, żeby polskie firmy i polscy przedsiębiorcy stanowili o sile tego procesu i pokazali, że są w stanie spełnić najwyższe, międzynarodowe standardy jakościowe. Udział w polskim projekcie jądrowym jest ogromną szansą dla nich i całej polskiej gospodarki na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój i zabezpieczenie przyszłości energetycznej kraju – dodała.
Konsul Generalna Ambasady USA w Krakowie Erin Nickerson podkreślała z kolei w swoim przemówieniu wagę polskoamerykańskich relacji, które przynoszą obustronne korzyści.
– Nasza dynamiczna współpraca w zakresie energetyki jest filarem szczególnych relacji polsko-amerykańskich, w ramach których Stany Zjednoczone są zaangażowanym i długoterminowym partnerem Polski w rozwoju energetyki jądrowej. W ciągu ostatnich pięciu lat osiągnęliśmy imponujące postępy w realizacji specjalnej międzyrządowej umowy podpisanej w 2020 roku. Jej efektem jest decyzja Polski o wyborze dwóch wiodących amerykańskich firm – Westinghouse i Bechtel – do budowy pierwszej w Polsce
elektrowni jądrowej oraz trzech pierwszych reaktorów. Zaledwie tydzień temu podpisano również umowę na 1 miliard dolarów pożyczki od amerykańskiej agencji DFC na wsparcie tego projektu – powiedziała Erin Nickerson. – Dzięki tej znaczącej inwestycji gospodarczej i kluczowemu projektowi Polska zyska niezależność energetyczną opartą na niezawodnym, przystępnym cenowo i
bezemisyjnym źródle energii. To przyczyni się do rozwoju gospodarczego i powstania nowych miejsc pracy. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe.
Maksymalne wykorzystanie potencjału polskich firm
Podczas sympozjum przedstawiciele Bechtela odpowiedzialni za łańcuch dostaw, normy jakości, inżynierię, budownictwo i bezpieczeństwo przedstawili uczestnikom szczegółowe potrzeby i normy, które trzeba spełnić, by włączyć się w proces inwestycyjny.
– Śląsk jest ojczyzną przemysłu w Polsce, a naszą ambicją jest maksymalne wykorzystanie potencjału polskich firm w projekt jądrowy – mówił Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska. – Dlatego, jeszcze przed wylaniem pierwszego betonu jądrowego, spotykamy się cyklicznie z naszymi przyszłymi partnerami i pokazujemy, jak mogą przyczynić się do realizacji tego projektu. To również doskonała okazja dla firm spoza Polski, aby zacząć inwestować w naszym kraju, otworzyć tu swoje przedstawicielstwa, zatrudnić polskich pracowników i wnieść swój wkład – dodał.
Jako że polscy dostawcy będą integralną częścią amerykańsko-polskiego partnerstwa w sektorze cywilnej energetyki jądrowej, kluczowe dyskusje podczas wydarzenia koncentrowały się na określeniu norm bezpieczeństwa oraz opracowaniu niezawodnych łańcuchów dostaw i spełnieniu oczekiwań jakościowych. Uczestnicy zagłębiali się w specyfikę wymagań, jakie muszą spełnić polskie firmy, aby włączyć się aktywnie i efektywnie w proces jądrowy.
Bechtel i IGEOS planują zarazem kolejne spotkania z cyklu Bechtel Supplier Days, z czego najbliższe powinno odbyć się w I kw. 2025 r