Gdzie powstaje prąd? Jak dostarczyć energię elektryczną z elektrowni do domu? Do czego potrzebujemy sieci elektroenergetycznych? Uczniowie z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych Choczewa i Ciekocina dostali odpowiedzi na te pytania dzięki warsztatom „Akademii Mocy”, zorganizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. Zajęcia ruszyły z dn. 9 września br i są skierowane do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych na trasach budowy linii 400 kV, którymi w głąb kraju popłynie prąd z morskich farm wiatrowych. Na początek „Akademia Mocy” odwiedzi łącznie 8 szkół w 4 gminach: Choczewie, Krokowej, Gniewinie i Łęczycach. W miesiącu wrześniu PSE przeprowadzi ogółem 21 spotkań w pomorskich szkołach…
„Akademia Mocy” to program edukacyjny PSE, który pozwala uczniom poznać w praktyce, co oznaczają podstawowe pojęcia z fizyki i zagadnienia związane z energetyką. Program realizowany jest przede wszystkim w gminach, w których PSE rozbudowuje i modernizuje infrastrukturę energetyczną. Aby przekazywana wiedza miała atrakcyjną formę, przygotowano wiele widowiskowych eksperymentów. Każde wydarzenie prowadzone było przez Nikolę Teslę i fikcyjną postać – PowerMan’a. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. Natomiast PowerMan z humorem przeprowadzał uczniów przez doświadczenia praktyczne.
Podczas choczewskich warsztatów młodzież mogła własnoręcznie wytworzyć pioruny, zbadać czym jest plazma, uruchomić świetlówki bez podłączenia ich do gniazdka, sprawdzić poziom poboru mocy poszczególnych urządzeń oraz natężenie pola elektromagnetycznego, które wytwarzają. Zadaniem uczniów było m.in. doprowadzenie prądu z elektrowni do miasta. W tym celu, na specjalnej makiecie, uczniowie wykorzystywali m.in. linię wysokiego napięcia. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do ich domów oraz jaką rolę odgrywają linie przesyłowe najwyższych napięć i stacje elektroenergetyczne, m.in. te, które wkrótce powstaną w okolicy miejsca ich zamieszkania.
Dodatkowo uczestnicy warsztatów zapoznali się także z aplikacją „Energetyczny Kompas”, dzięki której można sprawdzić jak oszczędzać energię elektryczną w godzinach szczytu, kiedy najlepiej korzystać z prądu i dzięki temu zmniejszyć rachunki za prąd oraz jak użytkownicy mogą wesprzeć krajowy system energetyczny.
Relacja z warsztatów „Akademia Mocy” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciekocinie > https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02PtmAtDeTbV2nTgXxY3djh17tpj2uuXUVgXNLNBaK3xpUCTNYaRMoombZGAhrigwVl&id=100057424122173
Przygotowano z wykorzystaniem materiału na cire.pl