#Inwestycje

„Polskie Elektrownie Jądrowe” informują o działaniach środowiskowych w lokalizacji elektrowni…

W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, zrealizowano pierwsze prace terenowe związane z pogłębionymi badaniami geologicznymi. Wszelkie prace wykonywane były zgodnie z uzyskanymi przez Polskie Elektrownie Jądrowe pozwoleniami i pod ścisłym nadzorem przyrodniczym. Dotychczas na terenie lokalizacji inwestycji odbyły się prace związane z przygotowaniem terenu do badań geologicznych. Prace realizowane były na podstawie wydanej przez Wojewodę Pomorskiego decyzji o wskazaniu lokalizacji…

default

W ramach prac zrealizowano:

  • badania UXO (tj. badania terenu pod kątem obecności materiałów wybuchowych) do głębokości 1 m i 6 m;
  • badania archeologiczne w celu wykluczenia potencjalnych znalezisk archeologicznych;
  • usuwanie drzew i krzewów.

W trosce o środowisko Spółka PEJ ograniczyła obszar prac na tym etapie, w tym wycinkę drzew i krzewów, do niezbędnego minimum. Obejmował on jedynie teren niezbędny do realizacji pogłębionych badań geologicznych, które prowadzone będą od maja br. na potrzeby pozyskania danych do raportu lokalizacyjnego.

Pogłębione badania geologiczne nie mają na celu weryfikacji, czy elektrownia jądrowa może powstać na tym obszarze. Tego typu analizy przeprowadzono już wcześniej, na etapie wyboru preferowanej lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zebrane w tym roku podczas pogłębionych badań geologicznych dane posłużą m. in. do wyboru konkretnych rozwiązań technologicznych przy projektowaniu elektrowni.

Wszystkie prace terenowe prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym. Również planowane prace związane z wykonaniem otworów geologicznych zostaną przeprowadzone pod nadzorem przyrodniczym i środowiskowym z zachowaniem wszelkich standardów ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na potrzeby realizacji prac pozyskano również niezbędne decyzje derogacyjne, czyli decyzje pozwalające inwestorowi na odstępstwo od ochrony gatunkowej. Decyzje zostały wydane zgodnie z obowiązującym prawem przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku na podstawie przepisów określonych w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Na podstawie art. 56 ustawy o ochronie przyrody, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, posiadają właściwość rzeczową do udzielania zezwoleń na odstępstwa od przewidzianych prawem zakazów.

Należy podkreślić, że celem prowadzonych przez PEJ prac nie jest niszczenie siedlisk, ani gniazd, ani też umyślne niepokojenie i płoszenie zwierząt, ale przygotowanie terenu pod szczegółowe badania geologiczne, co nie byłoby możliwe bez usunięcia szaty roślinnej.

W wyniku wieloletnich, szczegółowych inwentaryzacji przyrodniczych zebrano obszerny materiał badawczy, który posłużył do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, co znalazło swoje odzwierciedlenie w postanowieniach i obowiązkach wyrażonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ. Spółka posiadając szczegółowe informacje o warunkach przyrodniczych terenu inwestycji, w tym siedliskach konkretnych gatunków zwierząt oraz roślin, przystąpiła do realizacji kolejnych etapów inwestycji, co spowodowało konieczność wystąpienia o wydanie ww. decyzji derogacyjnych.

Wszystkie prace terenowe prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym, obejmującym m.in. kontrole przyrodników wybranych specjalizacji nad prowadzonymi pracami. Podczas prac weryfikowano, czy nie dochodzi do kolizji lub czy w obszarze prowadzonych prac nie znajdują się zwierzęta. W takich przypadkach prace są przerywane, a nadzór podejmuje określone działania, np. przenosi się gatunki mało mobilne poza strefę prac lub czeka do momentu, aż zwierzęta same opuszczą teren. W tego typu przypadkach wykorzystywane są rozwiązania nieinwazyjne.

Dzięki uzyskanym zezwoleniom pracownicy nadzoru przyrodniczego mogli legalnie przenosić chronione gatunki np. płazów czy bezkręgowców z miejsc, w których były prowadzone prace, w inne lokalizacje o korzystnych warunkach siedliskowych. Należy przy tym podkreślić, że derogacje dotyczące niszczenia gniazd dotyczą tylko sytuacji, w których mamy do czynienia z gniazdami niezajętymi (zdecydowana większość prac wycinkowych miała miejsce poza sezonem lęgowym ptaków), a w przypadku odnalezienia przez nadzór przyrodniczy zajętych gniazd ptaków, prace w danym miejscu zostałyby wstrzymane do czasu zakończenia lęgów. W przypadku zwierząt dochowane były standardy prac umożliwiające przemieszczanie gatunków – samoistne lub przy pomocy specjalistów przyrodników. Nazwy poszczególnych czynności, na które uzyskano odstępstwa, są dokładnym powtórzeniem określonych zapisów z odpowiednich aktów prawnych (wymienionych powyżej).

Wydane przez RDOŚ w Gdańsku derogacje są więc standardowym etapem w ramach realizacji procesu inwestycyjnego. Powyższe podejście świadczy o poszanowaniu przepisów prawa przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Wydane decyzje są jawne i ogólnodostępne – spółka proceduje wszelkie prace z poszanowaniem prawa oraz z dbałością o środowisko.Decyzje derogacyjne nakładają na spółkę PEJ obowiązek sprawozdawczości ich wykonania i wykazania przeprowadzonych działań, jak również zastosowania się do warunków nałożonych w samej decyzji.

Żródło informacji: Dział Komunikacji Zewnętrzej PEJ