#Inwestycje #Oświata

„Bechtel Polska” i „Politechnika Gdańska” podpisały list intencyjny dotyczący współpracy [zdjęcia]

Dzisiaj w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego, dotyczącego współpracy „Bechtel Polska” i „Politechniki Gdańskiej”, w ramach której chcą one osiągnąć efekt synergii pomiędzy przemysłem a nauką w realizacji projektów, wesprzeć prace inżynierskie, a także lepiej przygotować przyszłe kadry do wejścia na rynek pracy. List intencyjny w tej sprawie podpisali prof. Krzysztof Wilde – Rektor Politechniki Gdańskiej i Leszek Hołda – Prezes „Bechtel Polska”. Uroczystości towarzyszył wykład Ramesha Balasubramaniana, eksperta z sektora energetycznego, który od ponad 25 lat jest związany z firmą „Bechtel”.

Partnerstwo amerykańskiej firmy i pomorskiej uczelni to ważny krok rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, jak i pozyskiwania rozwiązań o nią opartych. To właśnie w województwie pomorskim, w gminie Choczewo, powstanie elektrownia jądrowa, której inwestorem są Polskie Elektrownie Jądrowe, a za budowę będzie odpowiedzialny Bechtel jako konsorcjant z Westinghouse Electric Company. Długoterminowa współpraca pozwoli zabezpieczyć krajowe potrzeby w zakresie m.in. inżynierii lądowej, infrastruktury energetycznej, sieci informatycznych przetwarzania danych czy zarządzania strategicznego. Jej owocem ma być także odpowiednie przygotowanie studentów i absolwentów uczelni do funkcjonowania na rynku pracy w sektorze m.in. energetyki jądrowej i pokrewnych dziedzinach inżynierii.

Jesteśmy dumni, że zacieśniamy więzy współpracy z polskim środowiskiem naukowym i tak cenioną uczelnią, jaką jest Politechnika Gdańska. Wierzymy, że współpraca ta przyniesie realne korzyści dla nauki, polskiej inżynierii i rozwoju sektora energetyki jądrowej w Polsce – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.

Współpraca z tak renomowaną firmą jak Bechtel, to dla naszej uczelni kolejne i miarodajne potwierdzenie, że kierunek rozwoju Politechniki Gdańskiej jest słuszny, a nasza pozycja na naukowej mapie Polski to ścisła czołówka.Jestem przekonany, że obydwie strony skorzystają z tej współpracy w równym stopniu oraz że przysłuży się ona zarówno procesowi zielonej transformacji polskiej energetyki, jak również usprawni realizację tej strategicznie ważnej dla całego kraju inwestycji, jaką jest budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu – stwierdził prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej.

Ceremonii podpisania listu intencyjnego na gdańskiej uczelni towarzyszył specjalny wykład. Poprowadził go Ramesh Balasubramanian, wiceprezes Bechtel odpowiedzialny za obszar inżynierii i technologiiz ponad 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie energetyki, zarządzaniu projektami, inżynierii lądowej i budownictwie, związany z firmą od ponad ćwierć wieku.

Na początku marca 2024 r. firma „Bechtel” podpisała umowę z Politechniką Warszawską dotyczącą uruchomienia Programu Rozwoju Karier w obszarze energetyki jądrowej.