#Inne #Inwestycje

Gdańsk… Europejską Stolicą Atomistyki [zdjęcia]

Do „Europejskiego Centrum Solidarności” zjechali się polscy i światowi eksperci oraz praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach I edycji wydarzenia „Baltic Nuclear Energy Forum”, jaka w dn. 18-22.03.br odbywa się właśnie w Gdańsku. Podczas „forum” paneliści dyskutować będą m.in. o projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ta, jak wiadomo ma powstać na Pomorzu. Władze regionu podkreślają, że inwestycje w atom i odnawialne źródła energii to klucz do transformacji energetycznej całego kraju. Urząd Gminy w Choczewie reprezentuje Pani Klaudia Gierczak – Inspektor ds. Inwestycji Energetycznych…

Mówimy o elektrowni jądrowej, o morskich farmach wiatrowych i fotowoltaicznych. To na pewno ogromna szansa na rozwój Pomorza. Należy jednak pamiętać, że te inwestycje będą wymagać kolejnych, w tym w infrastrukturę przesyłową. Będą one siłą napędową transformacji energetycznej i ciepłownictwa regionu. Droga ku neutralności klimatycznej musi być zrównoważona i ewolucyjna. Oprócz bezpieczeństwa energetycznego które jest najważniejsze z punktu widzenia sytuacji geopolitycznej są także ogromne nakłady inwestycyjne, a koszty energii i ciepła są ważnym elementem budżetu naszych mieszkańców. Potrzebny jest dialog. Musimy zacząć rozmowę językiem korzyści z punktu widzenia mieszkańców naszego regionu – powiedziała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podczas Baltic Nuclear Energy Forum w Gdańsku… Pomorskie ma zaszczyt być regionem gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, a mam nadzieję, że będą kolejne, która odmieni na zawsze specyfikę gospodarczą naszego regionu. Ona dopisze nasz region do krajów rozbudowujących swe miksy energetyczne – dodała.

Odpowiedzialność za naszą przyszłość wymaga szukania alternatywy wobec spalania węgla, a energetyka w Polsce wymaga przebudowy. Istnieje realne ryzyko pojawiania się niedoborów energii w niedalekiej przyszłości. Energetyka odnawialna którą samorząd pomorski od zawsze wspiera będzie istotna, ale potrzebne są źródła niezależne od warunków pogodowych, do których zalicza się energetyka jądrowa. Lokalizacja elektrowni w województwie pomorskim została potwierdzona decyzjami administracyjnymi i jednoznacznym stanowiskiem rządu – powiedział Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego… Jako samorząd podejmujemy działania zapobiegające sytuacjom konfliktowym. Chcemy zapobiegać konfliktom. Wierzę, że osoby obecnie odpowiedzialne za przygotowanie inwestycji doprowadzą do zmiany podejścia do dialogu ze społecznościami lokalnymi. Bardzo liczymy na wsparcie ministerstwa klimatu – zaznaczył.

Podczas dzisiejszej debaty poruszane też były kwestie powstawania dużej ilości stanowisk pracy dla osób z naszego regionu i to już w najbliższym czasie, o chęci zainwestowania w kadry, już na etapie szkoły średniej pod kątem zatrudnienia przy budowie jak i obsłudze elektrowni oraz wiele innych korzyści dla naszej społeczności jakie już niebawem się pojawią.

Atom już teraz odgrywa ważną rolę w naszym regionie. Eksperci są zgodni – łączenie atomu i odnawialnych źródeł energii to optymalna i najlepsza droga do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa dostaw czystej i taniej energii. W perspektywie kolejnych dziesięcioleci elektrownie jądrowe mające powstać w naszym kraju będą kluczowym elementem miksu energetycznego. Budowa reaktorów wiąże się jednak z uzasadnionymi pytaniami – o aspekty finansowe, nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo, o potrzeby i interesy lokalnych społeczności, które będą musiały zmierzyć się z powstaniem tak poważnej infrastruktury oraz o to, jaka jest rola atomu w spójnej polityce Unii Europejskiej i dążeniu do zero emisyjności. 

Z potrzeby odpowiedzi na postawione pytania powstało „Baltic Nuclear Energy Forum” czyli platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Konferencja służy tworzeniu nowych perspektyw oraz rozwijaniu partnerstw, szczególnie w obszarze regionu Morza Bałtyckiego.

W ramach konferencji przewidziano sześć sesji tematycznych:

– technologie jądrowe w praktyce: gotowość do realizacji i jej horyzont według ekspertów i dostawców technologii

– technologie jądrowe dla społeczeństwa i przemysłu: pomysły inwestorów na portfolio mocy wytwórczych

– finansowanie energetyki jądrowej: modele finansowe

– proces uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych

– aspekty społeczne i zdrowotne

– rola energetyki jądrowej w aspekcie kryzysu klimatycznego: podsumowanie preferowanych kierunków rozwoju energetyki jądrowej.

Podczas BNEF eksperci omawiać będą najnowsze trendy, technologie oraz wyzwania w tej dynamicznie rozwijającej dziedzinie. Poruszone zostaną zagadnienia finansowania niezbędnych inwestycji oraz istotne aspekty społeczne, środowiskowe i zdrowotne. Nie zabraknie dyskusji o roli energetyki jądrowej w aspekcie zrównoważenia bilansu energetycznego, technologiach wielkoskalowych, małych modułowych reaktorach jądrowych, innowacjach i rozwoju w sektorze energetyki jądrowej.

Wydarzenie zaplanowane jest w nieprzypadkowym miejscu i czasie, w dobie zmian i decyzji o globalnym znaczeniu. Transformacja energetyczna staje się jednym z kluczowych kierunków dyskusji o dalszym rozwoju, zarówno naszego kraju, jak i Pomorza, gdzie powstać ma pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce.

zdjęcia: Klaudia Gierczak

Gdańsk… Europejską Stolicą Atomistyki [zdjęcia]

Rekolekcje z ks. Jackiem – Aby nie