#Inne

A to ciekawe… uran do polskiej elektrowni z polskiego złoża?

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa „Industria” potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie województwa świętokrzyskiego. Odkrycia dokonano podczas prac poszukiwawczych, jednak spółka nie chce ujawnić ich dokładnej lokalizacji. W najbliższych miesiącach mają być prowadzone prace w celu ustalenia rozmiaru złóż i potencjalnych metod eksploatacji. Polska dysponuje łącznie około 100 tys. ton uranu naturalnego. Do tej pory potwierdzono jednak zaledwie 7 tys. ton. Główne użycie uranu to wykorzystanie izotopu U jako materiału rozszczepialnego w reaktorach jądrowych, które wykorzystuje się w elektrowniach jądrowych oraz w napędzie okrętów podwodnych.

ŚGP Industria od 2021 roku dąży do utworzenia jak najszerszego łańcucha wartości energetyki jądrowej w Polsce oraz do osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego w ramach energetyki jądrowej. Spółka uzyskała od Ministerstwa Klimatu i Środowiska koncesję poszukiwawczą na złoże polimetaliczne z zawartością uranu na terenie województwa świętokrzyskiego. W wyniku działań spółki udało się potwierdzić obecność uranu w złożu. Dalsze prace będą kontynuowane przez najbliższych kilka miesięcy, aby dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji.

Bardzo się cieszę, że podjęte przez nas trzy lata temu wysiłki na rzecz rozwoju górnictwa w województwie świętokrzyskim i dostępu do surowców krytycznych w Polsce, w tym kluczowego dla sektora jądrowego uranu, przynoszą pierwsze rezultaty. Odnalezienie uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju naszej współpracy z Rolls-Royce SMR” — mówił we wtorek Szczepan Ruman, Prezes Zarządu ŚGP Industria.

Źródło informacji: kresy.pl, grafika: pixabay